Koncom novembra zverejnili sociológovia výsledky prieskumu, ktorý sa týkal viery v čarodejnice. Richard Dedek povie viac.
SPEKTRUM 1.12.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sociológovia z univerzity v Glasgowe sa pustili do skúmania, ako sme na tom s vierou v čarodejnice a čarodejníkov. Svoj prieskum robili v 95 krajinách sveta na vzorke viac ako 140 tisíc ľudí. Dáta zbierali deväť rokov a tu sú základné výsledky: Štyria z desiatich ľudí veria v existenciu bytostí, ktoré keď vyslovia zaklínadla alebo kliatby, tak sa stane niečo zlé. Najviac veria na čarodejnice v Tunise - až 90% ľudí, veľmi vysoká viera v kliatby je v Maroku, Tanzánii a Kamerune, vo Švédsku verí na čarodejnice 9% a v Nemecku 13% opýtaných. Od Kataríny máme strýdžie dni, kto vie, možno to naozaj nie sú len také ľudové povedačky.
Na to, aby vedci zistili, čo je vo vnútri neutrónových hviezd, používajú nesmierne prepracované modely pomocou takzvaných stavových rovníc. Fyzikom z Goetheho univerzity vo Frankfurte sa podarilo vypracovať viac než milión týchto rovníc, ktoré spĺňajú obmedzenia teoretickej jadrovej fyziky a sedia s astronomickými pozorovaniami. Prišli na to, že existujú dva druhy neutrónových hviezd a v odbornom časopise The Astrophysical Journal Letters ponúkli vysvetlenie, ktorému rozumieme všetci. Tie hviezdy sa chovajú ako pralinky. Ľahké hviezdy sú ako tie, ktoré majú vo vnútri lieskový oriešok a sú obalené mäkkou čokoládou a ťažké neutrónové hviezdy sú ako pralinky, ktoré majú tvrdší obal a krémové vnútro.