Most cez Dunaj z čias rímskej ríše

Most cez Dunaj z čias rímskej ríše

Aj Slovensko sa z času na čas dostane do vedeckých sekcií rôznych svetových médií. Ako povie Richard Dedek, v týchto dňoch sa o to postaral nález zvyškov rímskeho mosta:

Spektrum 5.12.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Archeológovia pracujú v rímskom vojenskom tábore Celemantia pri obci Iža už pár rokov, existenciu mosta cez Dunaj už dlhší čas predpokladali, teraz však našli dôkazy. Podarilo sa im nájsť opracované kamene a zvyšky dreva. Objav sa podaril vďaka nízkej hladine Dunaja a dobrej viditeľnosti. Archeológov z Trnavskej univerzity však prekvapilo, že okrem kameňov objavili aj drevené koly. Práve vďaka nim budú môcť presne určiť, kedy Rimania most postavili. Rímsky vojenský tábor vznikol pri obci Iža počas markomanských vojen v druhom storočí nášho letopočtu, žilo v ňom približne 700 vojakov a zničili ho Germáni. Keď Rimania z tábora utekali, veľmi pravdepodobne most cez Dunaj podpálili.

Paleontológovia ohlásili novinku starú milióny rokov. Popísali vtáčieho bylinožravca, ktorý dostal meno Transylvanosaurus Platy-cephalus. Bol to ostrovný dinosaurus, ktorý potvrdzuje, že ak žije nejaký druh na ostrove, evolúciou sa zmenšuje. Tento mal len dva metre a bol porovnateľne menší od svojich príbuzných na kontinente. Niektoré predchádzajúce výskumy tvrdili, že diverzita dinosaurov na Zemi výrazne klesala roky pred katastrofickým koncom obdobia kriedy. Keďže určili, že Transylvanosaurus žil pred 70-timi až 68-mimi miliónmi rokov, teórie týchto štúdií tým výrazne spochybnili. Naopak, vyzerá to tak, že na konci kriedy a druhohôr boli dinosaury významnou a veľmi pestrou skupinou.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame