Arabské štáty dobývajú vesmír

Arabské štáty dobývajú vesmír

Odvčera si môžu v Spojených arabských emirátoch spokojne povedať, že aj oni prispeli k spoznávaniu Mesiaca, poslali tam prvú arabskú sondu, ktorá by mala skúmať priamo povrch Mesiaca. O slovo sa hlási Richard Dedek:

Spektrum 12.12.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Včera odštartovala raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, na obežnú dráhu mesiaca vynesie pristávací modul HAKUTO-R súkromnej japonskej spoločnosti Ispace. Modul sa má zniesť na lunárny povrch, kde vypustí vozidlo Rašíd. Či sa plán podarí zrealizovať sa dozvieme o 5 mesiacov, vtedy by mal modul pristáť na Mesiaci. Doteraz sa podarilo dostať na Mesiac rover len Američanom, Rusom a Číňanom. Rašída vyvinuli len arabskí vedci, pričom Spojené arabské emiráty svoj vesmírny program poriadne urýchlili - Rašída začali stavať pred piatimi rokmi a svoju cestu na povrch Mesiaca mal pôvodne absolvovať až v roku 2024.

Na našej planéte hrozí vyhynutie viac než 40 tisíc druhom živočíchov, čo je asi tretina všetkých, ktoré odborníci dlhodobo sledujú. Medzinárodný zväz ochrany prírody vydal aktualizovaný zoznam ohrozených druhov, ktorému hovoríme Červená kniha. Medzi najviac ohrozené druhy patria tie živočíchy, ktoré žijú na špecifickom stanovišti, obzvlášť takom, ktoré používa aj človek. V našich podmienkach sú to polia alebo hospodárske lesy. Medzi kriticky druhy patrí napríklad jašterica obrovská gomerská alebo sup kapucín, najmenší druh supe, ktorý žije v Afrike. Definitívne sa nepodarilo zachrániť jednu z najväčších sladkovodných rýb - veslonosa čínskeho, jeseterovitú rybu, ktorej posledné kusy žili v strednej Číne.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame