Temná hmota vo vesmíre fascinuje vedcov desaťročia, teraz prišli s teóriou, čo by ju mohlo tvoriť. Viac v Spektre Jozef Vozár:
SPEKTRUM 16.12.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Temná hmota tvorí asi 80% hmoty vo vesmíre a pre naše oko je neviditeľná. Vďaka Hubbleovmu teleskopu, presnejšie jeho spektrografu COS prišiel medzinárodný tým astronómov s teóriou, že temnú hmotu tvoria temné fotóny - nové hypotetické častice, ktoré sú nosičmi sily temnej hmoty presne tak, ako sú nosičmi sily klasické fotóny. Ide predovšetkým o ultraľahké temné fotóny, ktoré sú oveľa ľahšie ako elektróny. Dáta so spektrografu naznačujú, že medzigalaktické vlákna temnej hmoty sú oproti pôvodným prepočtom teplejšie a po zmene temných fotónov na nízkofrekvenčné, sú schopné ohrievať ich.
Invázia ázijských sršňov sa šíri po Portugalsku, Španielsku a Francúzsku, práve tam našli v roku 2004 prvý exemplár. Vedci sa rozhodli prísť na to, ako sa sem tie sršne vlastne dostali. Ázijským sršňom skúmali jeden gén, zistili však len to, že celá línia pochádza už z Európy. Vedci z univerzity v írskom Corku skúmali ďalšie dva gény a údaje zo všetkých troch genetických markerov potvrdili, že ázijské sršne v Európe majú jediného predka, kráľovnú, ktorá sa v roku 2004 dostala do Francúzska. Je to zlá správa z pohľadu likvidácie hniezd sršňov ázijských a dobrá správa pre biologickú kontrolu. Na Slovensku tieto sršne nežijú.