Ustrice víťazia!

Ustrice víťazia!

Klimatické inžinierstvo slávi prvý veľký úspech pod morskou hladinou - víťazmi sú všetci, ale najmä ustrice. Viac už Jozef Vozár:

SPEKTRUM 22.12.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Lagúna a ústie rieky Apalachicola na Floride bolo voľakedy rajom ustríc, až do zmeny klímy. Teraz je tam voda príliš teplá a je v nej stále vyššia koncentrácia oxidu uhličitého, čo vodu okysľuje. Je to smrteľná kombinácia pre ustrice a zašlo to až tak ďaleko, že Florida pred dvomi rokmi zakázala ich lov a dala povolenie na nezvyčajný experiment. Vedci z floridskej univerzity ho spustili tento rok v máji a hlásia skvelé výsledky. Do ústia rieky  Apalachicola vstrekli dvetisíc litrov morskej vody obohatenej vápnom, to vápno zneutralizovalo časť kyslosti a odčerpalo prebytočný oxid uhličitý.  Výskum v oblasti klimatického inžinierstva je mimoriadne citlivý, v prípade neúspešného experimentu môžu byť následky zničujúce.

Vedci z Washingtonskej univerzity zverejnili výsledky experimentu, v ktorom dali dobrovoľníkom špeciálne hodinky a skúmali, kedy vstávajú a kedy chodia spať. Zistili, že ak sú ľudia v zime počas dňa zavretí v kanceláriách a nejdú na denné svetlo, ich spánok sa posúva v priemere o 35 minút a vstávajú neskôr o 27 minút. Svetlo počas dňa, najmä ráno, zrýchľuje naše vnútorné hodiny, takže večer sme viac unavení. Ak sme umelému svetlu vystavení počas dňa, neskoro večer alebo aj v noci, posúva sa čas, kedy chceme ísť spať. Výsledok teda znie: Pobyt na prirodzenom svetle napráva naše vnútorné hodiny, máme kvalitnejší spánok a neponocujeme toľko.  


Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Hans

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame