Nebezpečenstvá ohňostrojov

Nebezpečenstvá ohňostrojov

Ohňostroje mestá zakazujú najmä preto, aby zvieratá nezostali traumatizované. Zakázať by ich však mali aj preto, že je to extrémne silný mix škodlivých látok, ktoré pri pozeraní sa na svetielkujúce divadlo, vdychujeme. S podrobnosťami prichádza Richard Dedek

SPEKTRUM 30.12.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


 
Vedci z Ústavu chemických procesov českej Akadémie vied spočítali, že s krásnymi obrázkami na oblohe sa každý rok uvoľní do vzduchu 12 a pol tony horčíka, takmer tona titánu a niečo cez tonu rubídia. Ďalej, desať a pol tony Bária, tona stroncia a asi pol tony medi. V raketách je červený fosfor, síra, práškový zinok a ďalšie látky. Keby toto všetko vypustila do ovzdušia nejaká továreň, hneď by ju zavreli. Toxický mix sa dostáva do pľúc, kde rozleptáva tkanivá, niektoré látky sa v tele ukladajú, iné v ňom cirkulujú. Pri odpálení jednej rakety sme vystavení vysokým hodnotám karcinogénneho antimónu alebo zlúčeninám tália, ktoré patria medzi komplexné jedy. Asi bude naozaj lepšie zapáliť iba prskavku.
 
Potešme sa správou z Galapág, na jednom z ostrovov vedci zaregistrovali mláďatá leguána ružového a to sa nestalo už roky. Tento mimoriadne vzácny druh leguána je kriticky ohrozený, pri poslednom sčítaní má celá populácia len 192 jedincov. Žijú asi na desiatich kilometroch štvrocových, na svahoch vulkánu Wolf na ostrove Isabela. Dospelý leguán ružový má 47 centimetrov na dĺžku a s chvostom viac než meter. Je registrovaný len od roku 1986 a vedci ho na základe ružového sfarbenia a genetickej analýzy označili ako samostatný druh. Leguán ružový nežije nikde inde na svete a každý nový exemplár je novou nádejou pre prežitie druhu.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame