Delobuchy sú hrozbou aj pre divé vtáctvo

Delobuchy sú hrozbou aj pre divé vtáctvo

Počas silvestrovských a novoročných osláv sme videli niekoľko nádherných ohňostrojov, zatiaľ čo my sme sa tešili, vtáky boli na smrť vystrašené. Potvrdí to Richard Dedek:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci z Inštitútu Maxa Plancka sledovali osem rokov pomocou GPS sťahovavé husi v Nemecku, Dánsku a Holandsku pred novoročnými oslavami, počas nich a ešte 12 dní potom, aby zistili čo a ako dlho s nimi robia ohňostroje. Za normálnych okolností sa husi vracajú na tú istú vodnú plochu niekoľko nocí, aby si odpočinuli, málo sa pohybujú a šetria energiu. Keď ich vyruší ohňostroj, od strachu letia aj niekoľko kilometrov a keď ohňostroje stíchnu, ešte niekoľko dní jedia čo im príde pod zobák, aby doplnili stratenú energiu. Ich správanie zmení dokonca aj malé množstvo pyrotechniky. Husi majú dobrú pamäť a na miesta kde vybuchuje pyrotechnika sa nevracajú. Podľa vedcov takto strácajú možnosť nocovať na inak bezpečných miestach s množstvom potravy.

Na oblohe sa čoskoro objaví kométa, ktorú mohli vidieť pred 50 tisíc rokmi neandertálci. Teraz je vzdialená asi 161 miliónov kilometrov od Zeme a priblíži sa k nám začiatkom februára - a to len na 42 miliónov kilometrov. Kométa, ktorá sa skrátene volá E3 môže byť za veľmi dobrých podmienok viditeľná voľným okom už v polovici januára a podľa súčasných odhadov by mohla dosiahnuť jej hviezdna veľkosť, čiže jasnosť, číslo 6, to znamená že ju za jasných nocí naozaj uvidíme voľným okom. Je to len odhad, nakoniec môže byť kométa E3 viditeľná buď len teleskopom, alebo nám urobí krásne hviezdne divadlo.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame