Sondy vo vesmíre

Sondy vo vesmíre

V obrovskej diaľke od našej planéty poletujú sondy vypustené zo Zeme so svojimi úlohami. Sonda Lucy, ktorá poletuje okolo Jupitera nečakane získala nové zadanie. Povie nám o ňom Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



V novembri pred dvomi rokmi zamierila americká sonda Lucy k Jupiteru, aby skúmala jeho troch trojánov. To sú planétky, ktoré obiehajú okolo slnka v tej istej obežnej dráhe ako Jupiter. Prvé stretnutie s planétami je naplánované na rok 2027, NASA jej teraz pridala na zoznam cieľov ešte planétku 1999 VD57, okolo ktorej preletí túto jeseň. Mala by to byť najmenšia planéta v Hlavnom páse asteroidov. Lucy je na prelety okolo týchto planét vyslovene stavaná, po naprogramovaní novej trajektórie sa k planéte dostane do vzdialenosti 450 kilometrov a keďže je vybavená špeciálne  vyvinutým systémom pre automatické sledovanie vybraného cieľa, môže posielať na Zem fotografie planét a nie ich prázdneho okolia, ako to bolo v predchádzajúcich misiách. Pre sondu aj vedcov to bude generálka pred ďalšími pozorovaniami.

Výskumníci zverejnili vôbec prvú štúdiu, ktorá využíva reálne dáta o elektromobiloch a ich vplyve na znečistenie ovzdušia a na zdravie ľudí. Tím vedcov z Univerzity Južnej Kalifornie začal dokumentovať takzvaný „prirodzený experiment“. Tím porovnával údaje o celkovom počte registrácií elektromobilov, miere znečistenia ovzdušia a návštevách na pohotovosti v súvislosti s astmou v celej Kalifornii v rokoch 2013 až 2019.  Ukázalo sa, že každých 20 elektromobilov na 1000 obyvateľov zníži návštevu pohotovosti o viac ako 3%. Čím viac elektromobilov, tým menej problémov s astmou. Najvýraznejšie sa to prejavilo v najbohatších častiach Kalifornie, kde je aj najviac elektromobilov. Čím chudobnejšia oblasť, tým menší bol pokles návštev pohotovosti s astmatickými záchvatmi.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame