Liek na Covid-19?

Liek na Covid-19?

Vyzerá to tak, že lieku na covid-19 sa tak skoro nedočkáme. Ten, do ktorého vedci vkladali nádeje, má možno problém. Viac už Rado Tomeš:Viac už Rado Tomeš:

102302100738;Spektrum;piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Molnupiravir je ústne podávané antivirotikum, prvý liek vytvorený špeciálne proti covid-u 19 a treba povedať že proti nemu aj účinkoval. Renomovaný virológovia však pre časopis Science uviedli, že liek môže stáť za ďalšou vlnou pandémie a priniesť veľké problémy. Molnupiravir totiž vyvolá v genóme vírusu toľko mutácií, až mu zabráni množiť sa. Vedci sa obávajú, že nejaký variant zmutovaného vírusu bude virulentnejší než tie predtým. Odborníci systematicky preskúmali viac než 13 miliónov sekvencií SARS-Cov-2 a zanalyzovali tie, v ktorých sa vyskytli zhluky viac než 20-tich mutácií. V štúdii, ktorú zverejnili koncom januára a čaká ešte na schválenie popísali, že táto podskupina vykazovala presne tie zmeny, ktorých sa obávali v súvislosti s Molnupiravirom.

Tento rok nás určite čakajú aj nejaké vlny horúčav, rok 2024 by však mal byť suverénne najteplejší. El Nio se počas zimy vyskytuje na severnej pologuli a trvá mesiace, kým sa prejaví. Oddelenie dlhodobých predpovedí z britskej meteorologickej služby Met Office už vydalo informáciu o tom, že vzhľadom na klimatické zmeny budú dopady El Nia ešte silnejšie. Kolísavé dopady tohto cyklu pozorujeme v mnohých oblastiach sveta, ako tie vlny horúčav a záplav. Vedci však nevedia s určitosťou povedať, kedy nastanú. Vedci z Columbia University v New Yorku zas očakávajú, že El Nio sa postará o to, že rok 2024 bude najteplejší v doterajších meraniach. Argumentujú tým, že fáza ochladzovania, čiže La Nia se vracala posledné tri roky a je veľmi nepravdepodobné, že by v tom pokračovala.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame