Umelá inteligencia už porazila šachových veľmajstrov, vyhrala umeleckú súťaž a teraz získala aj lekársku licenciu. Ako sa jej to podarilo povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM 16.02.2023
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Konverzačná umelá inteligencia ChatGPT dosiahla priemerné skóre v teste, ktorý musia úspešne absolvovať adepti na zisk lekárskej licencie v USA. Skúška USMLE hodnotí znalosti z väčšiny lekárskych odborov od biochémie cez diagnostiku až po bioetiku. Vedecký tím vylúčil otázky z obrázkami, pretože umelá inteligencia je navrhnutá len ako jazykové rozhranie a obrázky zatiaľ nerozoznáva a po odstránení neurčitých odpovedí dosiahol ChatGPT skóre medzi 52 a 75 percentami. Hranica úspešnosti je každý rok okolo 60%. Autorov testu tiež prekvapilo, že ChatGPT prekonal výkon PubMedGPT, podobný model umelej inteligencie špecializovaný len na témy z medicíny. Ten dosiahol len 51% v rovnakom teste. ChatGPT dokonca vo väčšine odpovedí priniesol aspoň jeden významný poznatok, čiže niečo čo bolo buď nové alebo klinicky užitočné. Vedci vidia potenciál umelej inteligencie pri zlepšení medicínskeho vzdelávania aj klinickej praxe.
Expedícia projektu Beyond EPICA - Oldest Ice koncom januára ukončila vŕtanie do ľadu v centrálnej časti Antarktídy. Cieľom celého projektu je získať vzorky ľadu z minulosti a spresniť tak informácie o vývoji klímy aj o geologickej histórii našej planéty. Prevŕtali sa do hĺbky 808 a pol metra. Tam sa nachádza ľad, ktorý uchováva cenné informácie o klíme a atmosfére spred 49 300 rokov, čiže z najmladšej doby ľadovej. Vyvŕtané vzorky sú už v laboratóriách, tam ich vedci zanalyzujú a ponúknu odpovede, na ktoré čakáme. Toto bola len druhá fáza, celý projekt je oveľa ambicióznejší - vedci sa chcú prevŕtať do hĺbky 2 700 metrov, vzorky z takej hĺbky im poskytnú informácie o klíme spred 900 tisíc až milión dvesto tisíc rokov.