Prečo sa medvede obtierajú o stromy?

Prečo sa medvede obtierajú o stromy?

Fantastický nález zverejnili archeológovia v Keni. Našli kamenné nástroje, ktoré nepoužívali len predkovia Homo sapiens. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM 17.02.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Na mieste vykopávok v lokalite Nyayanga, v západnej Keni, vykopali archeológovia 350 kamenných nástrojov starých takmer tri milióny rokov a spolu s nimi aj dva veľké skamenené zuby vyhynutého príbuzného človeka. Vedci vychádzali z toho, že tento typ jednoduchých kamenných nástrojov používali len predkovia Homo sapiens, na mieste vykopávok sa však žiadne stopy ani fosílie našich priamych predkov nenašli. Namiesto toho vedeli paleontológovia s veľkou istotou identifikovať, že dve stoličky patria vyhnutému rodu z čeľade hominidi s názvom Parantrop. A to je prekvapujúce. Tento nález kamenných nástrojov dokazuje, že išlo o veľký pokrok v porovnaní s už objavenými nástrojmi starými 3,3 milióna rokov, čiže ešte pred vznikom rodu Homo. Podľa všetkého bol Parantrop schopný pomerne jemne manipulovať rukami a to mu umožnilo vyrobiť si veľmi účinné pracovné nástroje.

Vedci z Poľskej akadémie vied a Univerzity v Štrasburgu prišli na to, prečo sa medvede hnedý a čierny tak intenzívne obtierajú o stromy. Už skôr vypozorovali, že medvede zaujímajú najmä buky. Príťažlivosť bukovej živice je pre medvede taká silná, že ju zoológovia používajú na prilákanie medveďov, keď ich chcú skúmať vo voľnej prírode alebo privolať v zoo. Vedci vychádzali z toho, že zvieratá by sa o stromy neobtierali, keby ich nepoužívali v nejakej forme k samoliečbe. Stačil skúmavkový test na kliešte. Na jednej strane skúmavky bola voda, na druhej buková živica. Kliešte sa bleskurýchlo potápali pod vodu a urobili všetko pre to, aby sa vyhli živici. pre medvede je teda buková živica prirodzeným repelentom proti kliešťom.

Foto CANVA(1350).jpg

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame