Tím vedcov pod vedením Michiganskej univerzity v USA dal pacientom čakajúcim na nové srdce väčšiu nádej, že ich nové srdce bude fungovať ako hodinky. Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes prežívajú srdcia určené na transplantáciu mimo ľudského tela v tých najlepších podmienkach maximálne štyri hodiny. To nie je veľa. Väčšinu problémov spôsobuje sukcinát, ktorý sa hromadí v srdci mimo tela. Keď je po transplantácii srdce opäť napojené na krvný obeh, môže nahromadený sukcinát spustiť oxidačný stres, ktorý poškodzuje tkanivá, čo vedie k zlyhaniu transplantovaného srdca. Vedci prehľadali databázu metabolických účinkov rôznych látok a ako najvhodnejšia sa ukázala kyselina valproová, ktorá podporuje produkciu itakonátu, látky s nízkou toxicitou, ktorá neutralizuje účinok sukcinátu. Nový postup overili na prasacích aj ľudských srdciach a výsledkom bolo, že sa v srdciach začali tvoriť antioxidanty a protizápalové proteíny, ktoré výrazne zmiernili škody napáchané sukcinátom. Vedci si od toho sľubujú, že srdce bez tela vydrží dvakrát dlhšie ako doteraz.
ENSO je prirodzený klimatický jav, ktorý spôsobuje kolísanie teploty povrchu vody v Tichom oceáne. Má dve fázy - otepľovanie známe ako El Niňo a ochladzovanie, La Niňa. Austrálski vedci sledovali, ako sa striedanie týchto dvoch fáz prejavuje na plážach Tichého oceánu. V rôznych fázach totiž môže ENSO zintenzívniť pobrežnú eróziu, ktorá odnáša z pláží piesok a takto ohrozuje domy na pobreží. Spracovali 38 rokov satelitných záberov a zistili, že El Niňo a La Niňa si ten piesok presýpajú ako v hodinách. Zistili, že pláže na johovýchodnom pobreží Austrálie počas dlhotrvajúceho obdobia La Niňa zužujú a počas obdobia El Niňo sa zas rozširujú. Na opačnej strane oceánu je to naopak.