Koralovec je parazitická huba, ktorá sa živí predovšetkým listnatými stromami. Vedci zistili, že môže byť mimoriadne užitočná. Pokračuje Rado Tomeš:
Spektrum 9.3.2023
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Skvelá správa pre našu pamäť a nervové bunky prišla z výskumného ústavu Queensland Brain Institute. Koralovec ježovitý je mohutná, vzácna huba, ktorá parazituje najmä na dubovom a bukovom dreve. Vedci už predtým zistili, že je pre nás táto huba jedlá a podľa tradičnej orientálnej medicíny podporuje pamäť a nervové bunky. Tak to overili v experimente na potkanoch. Izolovali z koralovca N-de_phenylethyl isohericerin a jeho derivát hericen A. Potom tieto látky aplikovali na laboratórne vyvinuté mozgové bunky neurónov potkanov a experimenty potvrdili, že látky koralovca aj vo veľmi malom množstve podstatne zosilňujú rast výbežkov nervových buniek - konkrétne axónov. Látky z koralovca by tak mohli prispieť k liečbe a prevencii najmä u seniorov, ktorí sú ohorození neurovegetatívnymi chorobami.
Keď pred 20 timi rokmi našli v Škótsku vzácne, 5000 rokov staré neolitické nálezisko, archeológovia boli vo vytržení. Celý projekt sa skončí na budúci rok a vďaka 20 ročnej práci expertov vieme, že aj ľudia 3 tisíc rokov pred Kristom tvorili pekné umelecké diela, vedeli vyrábať mimoriadne efektívne kamenné nástroje, používali farbu vo svojich príbytkoch a kameň ako strešný materiál. Posledný výkop bude v lokalite Orkney na budúci rok. Všetok nazbieraný materiál budú vedci ešte roky analyzovať a na mieste náleziska nebude múzeum ... zasypú ho, nechajú tam rásť lúku s cieľom nechať niečo aj pre budúce generácie archeológov.