Na koňa sme vysadli o 1000 rokov skôr

Na koňa sme vysadli o 1000 rokov skôr

Kedy vysadli ľudia na chrbát koňa? Podľa najnovších výskumov to bolo o 1000 rokov skôr ako vedci predpokladali. Viac vie Rado Tomeš:

Spektrum 10.3.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Archeológovia doteraz datovali vysadnutie na koňa podľa toho, aké kone našli a či spolu s nimi objavili aj znaky toho, že na nich niekto jazdil. Túto prax do veľkej miery komplikoval fakt, že naši predkovia vedeli jazdiť na koni aj bez toho, aby k tomu potrebovali kto vie akú výbavu. Prvé stopy jazdenia datovali do obdobia 2000 rokov p.n.l. Fínski vedci sa na to pozreli inak. V rámci štúdie analyzovali  viac ako 217 kostier z 39 pohrebísk z Bulharska, Rumunska a Maďarska, pričom asi 150 kostier patrilo ľuďom z jamovej kultúry, ktorá priniesla do Európy jazdenie na koni. Vedci teraz hľadali znaky a deformácie jazdenia na ľuďoch, nie na koňoch.  V Maďarsku však vedci identifikovali kostru s poškodenou chrbticou od jazdenia starú 3000 rokov p.n.l., vedci tak vedia s istotu povedať, že na kone sme vysadli o 1000 rokov skôr.  

Vo Washingtone bola ešte koncom februára konferencia o retrovírusoch a oportunistických infekciách, čiže takých, ktoré u zdravých ľudí nemajú šancu. Farmaceuti z Japonska na nej prezentovali štúdiu o lieku, ktorý má podľa nich zabrániť dlhému COVID-u.  Podľa ich klinických štúdií,  liek ensitrelvir skracuje priebeh ľahkého a stredne ťažkého COVID - u o jeden deň. Tento výskum nebol ešte poriadne preskúmaný a tak ho nemôžeme považovať za plnohodnotný. Na liečbu COVID - 19 sa používajú dve antivirotiká, paxlovid a molnupiravir ale ani u jedného z nich sa zatiaľ nepreukázalo, že znižuje riziku dlhého COVID-u.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame