Najstaršie perlové mesto v Perzskom zálive

Najstaršie perlové mesto v Perzskom zálive

Archeológovia našli zatiaľ najstaršie mesto lovcov perál v Perzskom zálive. Výnimočné je aj tým, že bolo celoročne obývané. Vezme nás tam Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Najstaršie perlové mesto našli archeológovia na ostrove Siniyah, ktorý patrí Spojeným arabským emirátom. V meste žili tisícky ľudí a jeho existencia siaha do predislamskej histórie tohto regiónu. Aj keď sa v historických textoch spomínajú staršie perlové mestá, je to prvé mesto, ktoré archeológovia objavili aj fyzicky. Dokonca ide o veľmi špecifický príklad chaldejského perlového mesta. Leží asi 50 km od Dubaja, hneď vedľa starovekého kresťanského kostola spred 1400 rokov, čo naznačuje, že jeho obyvatelia boli kresťania, pretože bolo založené ešte pred narodením proroka Mohameda. Na rozdiel od iných perlových miest, v ktorých žili ľudia sezónne, v tomto žili celoročne a mali klasickú mestskú infraštruktúru. V domoch našli archeológovia perly a potápačské závažia, ktoré lovci perál používali na to, aby sa čo najrýchlejšie dostali na morské dno.

Už aj tak nehostinná planéta Venuša je aj poriadne výbušná. Je to objav ako z filmu - dôkaz, že je Venuša vulkanicky aktívna našiel vedec z univerzity Fairbanks na Aljaške, keď si so záujmom prezeral 30 rokov staré snímky sondy Magellan. Asi po dvesto hodinách porovnávania snímok uvidel dva zábery rovnakej oblasti odfotené s odstupom ôsmich mesiacov, na ktorých bola jasne zaznamenaná geologická zmena spôsobená erupciou. Snímky porovnali ďalší experti a jeho závery potvrdili. Venuša je skalnatá planéta, ktorá sa veľkosťou aj hustotou podobá na našu Zem. Za posledných jeden a pol miliardy rokov sa zmenila z oceánskeho sveta na horúci skleník, teplota tam dosahuje 475 stupňov Celzia.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame