Človek ovládol robota myšlienkou

Človek ovládol robota myšlienkou

Vojaci budú v blízkej dobe navigovať drony a roboty myšlienkou alebo gestom. O novú technológiu sa postarali austrálski vedci v spolupráci s armádou, viac povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Človek vybavený špeciálnym senzorom a okuliarmi navádzal na cieľ robotického psa len tým, že si miesta vizualizoval. Detaily uverejnili austrálski vedci v časopise Applied Nano Materials a svoj objav už vyskúšali s armádou.  Vyvinuli senzor z grafénu, ktorý je taký malý, že ho môžu vojaci nosiť pod helmou. Keď sa vojak vybavený týmto senzorom rozhliada okolo seba, špeciálne okuliare prenášajú signál do rozhrania. Mozog vyslal signál, ten prešiel cez senzor do mikropočítača veľkého asi ako mobilný telefón. Ten následne signál spracoval na pokyn o konkrétnom bode v teréne, a presne tam sa potom vybral robotický pes, preskúmal ho a zvyšok vojenskej jednotky na svojich špeciálnych okuliaroch sledoval, čo tam ten stroj vidí. Hlavnou výhodou tejto komunikácie je odolnosť voči odpočúvaniu a rušeniu a keďže je vojna o čoraz väčšej elektronizácii, o krok vpred sú tí, ktorí vyvíjajú podobný typ technológií.      

Po svete začali vznikať horniny z plastu, čo je najzvláštnejšie, vznikajú klasickým geologickým procesom. Trinidade a Martim Vaz je malebné súostrovie v južnom Atlantiku neďaleko Brazílie. Nie je trvalo obývané, okrem malej brazílskej námornej posádky tam nikto nie je. Vedci z federálnej univerzity v Paraná tam robili od roku 2019 geologický prieskum, keď narazili na modro zelené „horniny“, ktoré už na prvý pohľad vznikli z plastového odpadu v oceáne. Podľa vedcov, ktorí tieto horniny preskúmali, vznikli novým typom geologického procesu, zo syntetických materiálov. Ľudia sa tak stali aktívnym geologickým činiteľom a ovplyvňujú procesy, ktoré boli doteraz výlučne záležitosťou prírody.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame