Populačný vrchol zažijeme v tomto storočí

Populačný vrchol zažijeme v tomto storočí

Najviac ľudí bude na Zemi v roku 2040, potom sa náš počet zredukuje. Máme čísla z novej prognózy svetovej populácie, vypočujte si Rada Tomeša:
Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vedci z najprestížnejších európskych inštitúcií sa spojili do projektu Earth4All a vydali správu, v ktorej predpovedajú populačný vrchol novou metodológiou, ktorá berie do úvahy sociálne a ekonomické faktory. Vznikli tak dva scenáre. V tom prvom dosiahne počet obyvateľov na Zemi svoje maximum v roku 2046, zastaví sa tesne pod úrovňou 9-tich miliárd a do roku 2100 klesne na 7,3 miliardy.  Podľa druhého scenára dosiahne populácia svoje maximum 8 a pol miliardy v roku 2040 a do roku 2100 klesne na 6 miliárd. To by sa stalo za predpokladu, že by štáty na celom svete zvýšili dane bohatým a investovali by do vzdelania a posilnenia rovnosti v spoločnosti. Kedy dosiahne počet obyvateľov svoj vrchol a kedy to bude, to závisí podľa demografov od vývoja v krajinách s najvyššou pôrodnosťou. Tá klesne, ak sa tam zlepšia životné podmienky. 

Škrob je zatiaľ najlepšou stavebnou hmotou, ktorá by sa dala použiť na Marse alebo na Mesiaci. Materiál vyrobený zo škrobu, soli a marťanskej pôdy je dokonca pevnejší ako betón.  Analýzu zverejnil časopis Open Engineering, podľa prepočtov je tento materiál dvakrát pevnejší ako náš betón a keďže na Marse sme schopní vypestovať zemiaky, nie je to až také science fiction. Z 25tich kíl dehydratovaných zemiakov sa dá vyrobiť pol tony hviezdneho betónu, z toho vieme vyrobiť asi dvesto tehál, pričom na stavbu klasického domu ich potrebujeme asi 7500.  Autori tejto štúdie hľadajú ideálny stavebný materiál už pár rokov, v predchádzajúcom výskume testovali miesto škrobu ľudskú krv. Vznikol materiál porovnateľne pevný s betónom, malo to však jedno ALE - kozmonauti nemôžu tak často darovať krv.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame