Vedci vyrobili rozložiteľné sklo

Vedci vyrobili rozložiteľné sklo

Sklo, ktoré sa rozloží za pár mesiacov a viete si z neho niečo vyrobiť na 3D tlačiarni. Vedci sa posunuli o niečo bližšie k biologickému super sklu. Rado Tomeš nám povie viac:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci z Čínskej akadémie vied transformovali stavebné kamene bielkovín, aminokyseliny a peptidy, na sklo. Nie len, že je toto biomolekulárne sklo priehľadné, dokonca sa dá vytlačiť v 3D tlačiarni a odliať do foriem. Vedci upravili konce aminokyselín, aby sa pri zahrievaní nezačali štiepiť skôr, ako sa roztopia. Po roztavení upravených aminokyselín ich podchladili, molekuly vystavili mínusovým teplotám pričom si zároveň zachovali tekutý stav, potom látku stále ochladzovali tak, aby stuhla do skla. Keď ju potom vystavili bežnej teplote v miestnosti, zostala pevná. Aj keď je toto sklo zatiaľ len laboratórnou kuriozitou, a nemôže z neho byť fľaša na vodu, pretože by sa rýchlo rozložilo, je to zásadná štúdia, ktorá otvára novú cestu pri výskume a vývoji nových materiálov. Už teraz sa môže toto sklo používať napríklad ako šošovka do mikroskopu.

Saturn pozorujú vedci už niekoľko desiatok rokov výkonnými teleskopmi a medziplanetárnymi sondami a aj tak dokáže vedcov prekvapiť. Podľa najnovšieho objavu astronómov z Astrofyzikálneho inštitútu v Paríži a Lunárneho a planetárneho laboratória Arizonskej univerzity sa Saturnove prstence zmenšujú a nakoniec zaniknú. Zistili, že vrchná časť atmosféry tohto plynného obra má vyššiu teplotu ako jej okolie. Príčinou tohto rozdielu sú prstence. Ich ľad padá do atmosféry planéty, čo ovplyvňuje a najmä mení jej zloženie. Na základe toho astronómovia vyhodnotili, že Saturnove prstence sú veľmi nestále, pravdepodobne vznikli po deštrukcii jedného zo Saturnových mesiacov asi pred 150 miliónmi rokov a odvtedy sa postupne strácajú.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame