Odhaliť autizmus u detí sa dá najskôr pred ich druhým rokom - vedci prišli na to, ako spoznať autizmus u pol ročných detí. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nová štúdia vedcov univerzity v Uppsale a Krolínskeho inštitútu popisuje, že deti, u ktorých sa neskôr rozvinú príznaky autizmu, majú inú aktivitu v zrakovej kôre mozgu pri pozorovaní konkrétnych pohybov. Toto zistenie naznačuje, že autisti vnímajú svoje okolie inak už od útleho detstva a to môže mať vplyv na ich vývoj a učenie. Deti skúmali vo veku šiestich mesiacov, nechali ich reagovať a sledovať rôzne podnety, pričom použili technológiu EEG, ktorá zaznamenáva slabé elektrické signály, prirodzene vznikajúce pri spracovaní informácií. Ukázalo sa, že sledované deti, ktoré mali neskôr - v troch rokoch - klasické príznaky autizmu, mali pri meraní odlišnú mozgovú aktivitu, keď boli na obrazovke zložitejšie pohybové vzorce. Vedci si myslia, že autizmus je vysoko dedičný a dúfajú, že aj táto štúdia pomôže spoznať autizmus u detí čo najskôr, aby mohli rodiny získať pre svoje deti individuálnu výuku.
Vedci doteraz nevedeli, ako sa mravcom podarilo osídliť celú planétu. Expertný tým zo Standfordu a Cornellovej univerzity uverejnili štúdiu so svojou teóriou - Mravcom pomohli osídliť planétu rastliny. Už predtým sa vedelo, že kvitnúce rastliny aj mravce sa vyvinuli pred 140 miliónmi rokov a vedci chceli popísať ako boli prepojené ich evolučné cesty. Skúmali milióny rokov staré fosílie rastlín aj mravcov a zistili, že keď kvitnúce rastliny opustili lesy, mravce ich nasledovali. Zjednodušene: Rastliny sa rozširovali na rôzne miesta a zároveň vyvíjali možnosti, ako sa mravce dostanú k takzvaným elaiozómom - to sú výživné dužinaté prívesky na semienkach. Je to pre mravce skvelá potrava a zároveň tak roznášali semienka materskej rastliny, čo pre ňu bolo veľmi výhodné.