Indiáni na koňoch dlho nejazdili

Indiáni na koňoch dlho nejazdili

Kôň prišiel do Ameriky inak ako si mysleli Európania a indiáni na nich vysadli inak a inokedy, ako hovorili staré legendy. O novom výskume nám povie Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vedci vo veľkej medziodborovej štúdii preskúmali väčšinu dostupných archeologických pozostatkov koní v Amerike. Analyzovali ich genóm, preskúmali izotopy a podrobili ich rádiokarbónovému datovaniu aj klasickej pitve. Výsledky ukazujú, že kone sú v Amerike kratšie, než veria niektoré pôvodné kultúry ale určite tam boli skôr ako prví kolonizátori a keď prišli prví obyvatelia do Ameriky, kone tam už boli. Ľudia ich lovili, používali ich kosti ako nástroje, nedomestikovali ich a už vôbec na nich nejazdili.  Asi 5 tisíc rokov p.n.l., kone z Ameriky zmizli a objavili sa až s príchodom Španielov. Aj staršie aj moderné plemená majú silnú genetickú príbuznosť s koňmi z Pyrenejského polostrova.  Prvé kone používané na jazdenie sa podľa tejto štúdie rýchlo rozšírili z juhu do severných Skalnatých vrchov a centrálnych plání až v prvej polovici 17. storočia, pravdepodobne cez domorodé výmenné siete. Na konci 18 storočia bola tradícia koní síce kľúčová, ale veľmi mladá.

Nová štúdia publikovaná v časopise Journal of American Medical Directors ukázala, aké nízke je riziko vážneho ochorenia na Covid - 19 obyvateľov domovov sociálnych služieb pri plnom zaočkovaní. Autori výskumu skúmali údaje viac ako 23 tisíc seniorov v 984-och domov pre seniorov v USA v čase od marca do novembra 2022. Vedci popísali, že seniori nad 85 rokov s chorobami srdca alebo obličiek sú síce voči Covid-u 19 oveľa zraniteľnejší, infikovaných však bolo menej ako 5% z nich. Výsledky boli veľmi podobné bez ohľadu na to, akým  variantom vírusu sa dôchodcovia nakazili.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame