Vedci môžu skúmať aj kamene z Marsu, to by však musela NASA spolu s Európska vesmírnou agentúrou uskutočniť veľmi komplexnú a odvážnu misiu. O ich vesmírnych plánoch nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Už niekoľko rokov plánujú NASA a ESA vyslať na Mars kozmické lode, aby vyzdvihli vzorky hornín, ktoré tam zbiera rover Perseverance. Plán vyzerá celkom sľubne: Najskôr v roku 2027 vypustí Európska vesmírna agentúra kozmickú loď, ktorá bude obiehať okolo Marsu. O rok nato by mala NASA vypustiť ďalšiu kozmickú loď, ktorá by pristála na povrchu Marsu, v kráteri Jazero alebo blízko neho, kde Perseverance umiestnila vzorky hornín do kontajnera. Raketa s kontajnerom odletí z povrchu planéty a vydá sa na jej obežnú dráhu, stretne sa tam s kozmickou loďou ESA, ktorá ju zachytí a odletí späť na Zem, pričom najskôr v roku 2033 by mohla pristáť na púšti v Utahu. Znie to jednoducho, ale aby bola misia úspešná, je to nesmierne zložité. V najbližších mesiacoch obe vesmírne agentúry dokončia návrh všetkých krokov na dovoz vzoriek hornín z Marsu a určia prvý odhad nákladov na misiu.
Dve inovatívne taxislužby požiadali o licenciu v jednom z najväčších miest USA, v San Franciscu chcú prevádzkovať autonómne taxislužby. V hre sú Cruise - dcérska spoločnosť General Motors a Waymo od spoločnosti Google. Cruise už od minulého roka jazdí v noci v menej preťažených častiach San Francisca a Waymo poskytuje bezplatné jazdy bez vodiča v širšom pásme mesta a čaká na povolenie robiť to za poplatok. Obidve služby už testujú svoje autá v menších amerických mestách, Austine a vo Phoenixe, jedna z nich si trúfla aj na druhé najväčšie mesto v USA, Los Angeles. Spoločnosti tiež nedávno oznámili že ich autá bez vodiča prešli viac ako milión kilometrov bez väčšej nehody. Ostáva vyriešiť ešte pár detailov, napríklad to, že keď za sebou cestujúci poriadne nezatvorí dvere, auto sa nepohne a blokuje premávku.