Za šírenie koronavírusu netopiermi môžu aj ľudia

Za šírenie koronavírusu netopiermi môžu aj ľudia

Čo sa týka šírenia koronavírusov, najväčšia vina padá na netopiere. Je najvyšší čas aspoň trochu ich rehabilitovať, pretože za to, že sa na nich tak úspešne lepia koronavírusy môže aj človek. Viac povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM 20.04.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Podľa doterajších výskumov môže za šírenie koronavírusov z netopierov na ľudí zmena vo využívaní pôdy. Netopiere tak majú nedostatok potravy a častejšie sa dostávajú do kontaktu s ľuďmi. Evoluční genetici však uverejnili v časopise Science Advances výsledky terénneho výskumu s metaanalýzou, kde zhromaždili informácie o viac ako 26 tisíc netopieroch a tie spojili s dátami o používaní pôdy tam, kde netopiere žijú. Zistili, že ak netopiere nevedia nájsť v zhoršených podmienkach miesta na spanie a dostatok potravy, ich imunitný systém je výrazne narušený, čo má za následok fakt, že sa veľmi ľahko nakazia vírusmi, ktoré sa potom množia v ich organizme. Výsledky tejto štúdie výrazne podporujú myšlienku, že kvalitné prírodné ekosystémy chránia ľudstvo pred chorobami.

Severná Amerika bude mať takmer konštantný a veľmi detailný prehľad o znečistení ovzdušia. Už teraz ho monitorujú rôzne satelity, kvalitatívny posun vpred však zaznamenali až so satelitom od NASA. Je to prístroj na monitorovanie znečistenia troposférických emisií, ktorý umiestnili na palubu komerčného komunikačného satelitu, ktorý sa vznáša 36 tisíc km nad Zemou. Keďže má obežnú dráhu, ktorá zodpovedá rotácii Zeme, tento prístroj umožní vedcom vytvárať podrobné hodinové scany znečistenia ovzdušia od severnej Kanady až po Mexico City. Podobný satelit už vypustila Južná Kórea pred tromi rokmi, ďalší má vypustiť Európska únia v roku 2024 a to bude výrazný pokrok v sledovaní znečistenia ovzdušia takmer na celom svete.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame