Personalizovaná vakcína proti melanómu môže odvrátiť návrat rakoviny. O tejto veľmi sľubnej vedeckej práci nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vakcíny proti rakovine majú naučiť T bunky imunitného systému útočiť na nádor tak, že ich vystavia proteínu alebo antigénu, ktorý je v rakovinovej bunke. Väčšina vakcín proti rakovine kože nefungovala dobre, pretože rovnaké antigény, ktoré sa nachádzajú v nádoroch sa objavujú aj v zdravých bunkách. Výsledky, ktoré tento týždeň zverejnila na svojom výročnom stretnutí Americká asociácia pre výskum rakoviny, prinášajú prvý jasný dôkaz o tom, že vakcína, navrhnutá tak, aby sa zameriavala na konkrétne mutácie v nádore pacienta, môže zabrániť rastu alebo návratu nádoru. V klinickej štúdii na 150-tich dobrovoľníkoch, ktorí podstúpili operáciu melanómu, tí, ktorí dostali personalizovanú vakcínu spolu s liekom na imunoterapiu, mali o 79% väčšiu pravdepodobnosť, že o 18 mesiacov budú v remisii, čiže bez nádoru, v porovnaní s tými, ktorí vakcínu nedostali.
Nezisková organizácia World Mosquito Program oznámila, že v nasledujúchich desiatich rokoch vypustí do vybraných miest geneticky upravené komáre. Jej cieľom je ochrániť pred chorobami, najmä pred horúčkou Dengue, viac ako 70 miliónov ľudí. Ide o komára s baktériou Wolbachia, ktorá bráni hmyzu v prenose vírusov. Továreň na komáre postavia v Brazílii, mala by začať fungovať na budúci rok a podľa plánov bude produkovať až päť miliárd komárov ročne. Niekoľko štúdií už dokázalo, že je to dobrá cesta. Najkomplexnejšia, randomizovaná štúdia v Indonézskej Yogjakarte (Jogdžakarte) ukázala, že táto technológia môže znížiť výskyt horúčky dengue až o 77% s tým, že tam, kde sú vo veľkom množstve divé komáre, je percento úspešnosti nižšie. Do projektu sa zapoja vybrané mestá v Austrálii, Brazílii, Kolumbii, Indonézii a vo Vietname.