Mimoriadne ostrá magnetická rezonancia

Mimoriadne ostrá magnetická rezonancia

40 rokov vylepšovali inžinieri s amerických univerzít magnetickú rezonanciu a podarilo sa, vedci nikdy predtým nevideli také ostré obrázky mozgu. Rado Tomeš nám povie viac:
Zvuk: 102304250738;Spektrum;utorok
T: 1,53

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Prvý mozog v novej, extrémne ostrej verzii magnetickej rezonancie, patrí myši. Magnetickú rezonanciu využívame už 50 rokov, je to skvelý pomocník, pretože zobrazuje mäkké tkanivá a dokáže odhaľovať nádory. Zatiaľ však nebola dostatočne presná. Jej vylepšená verzia je presnejšia a ostrejšia. Jeden 3D pixel (voxel) má len 5 mikrometrov, to je 64miliónkrát menej ako 3Dpixel použitý v terajšej klinickej magnetickej rezonancii, čiže je  64 miliókrát ostrejší. Inžinieri zamerali svoje magnety zatiaľ na myši, už teraz však pracujú na tom, ako dostať túto technológiu, schopnú rekordného rozlíšenia, do nemocníc, aby lekári vedeli lepšie pochopiť rôzne zdravotné ťažkosti. Napríklad to, ako sa mozog mení vekom a stravou, alebo ako sa správa pri neurovegetatívnych ochoreniach ako je Alzheimerova choroba.

Podľa novej štúdie medzinárodného tímu výskumníkov, bude do konca storočia umierať v Severnej Afrike a na Blízkom východe stále viac ľudí v dôsledku veľkého tepla. Podľa modelov ktoré predpokladajú, že budeme naďalej produkovať vysoké emisie skleníkových plynov, v oblasti umrie na následky tepla približne 60 krát viac ľudí ako dnes. Podľa analýzy súčasných a budúcich trendov úmrtnosti v devätnástich krajinách tohto regiónu a rôznych socioekonomických scenárov, vzrastie počet úmrtí už v roku 2060, pretože sa výrazne oteplí.  V štúdii, ktorú uverejnil časopis The Lancet Planetary Health je však jedno východisko. Ak by sa globálne otepľovanie obmedzilo na dva stupne Celzia, predišli by sme až 80-tim percentám predpokladaných úmrtí v regióne.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame