Aj v cvičení funguje placebo

Aj v cvičení funguje placebo

Konečne sme sa dočkali, k lepšej kondícii sa vieme dopracovať vďaka placebo efektu aj v cvičení. Namotivuje nás Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Nórski vedci pre nás majú dôležitý odkaz: Ak veríte, že tréningový režim, ktorý dodržiavate, bol navrhnutý a optimalizovaný špeciálne pre vás, bude to mať na vaše cvičenie pozitívny dopad bez ohľadu na to, či je ten tréning skutočne personalizovaný. Je to rovnaký placebo efekt, aký poznáme z medicíny. V tomto experimente sledovali  40 ľudí, najprv všetkým urobili vstupné výkonnostné testy, potom ich rozdelili do dvoch skupín. Prvej skupine povedali, že program, podľa ktorého budú cvičiť je vytvorený špeciálne pre nich, na základe ich biológie a podľa toho, aké mali výsledky v testoch. Druhá, kontrolná skupina, mala cvičiť podľa všeobecného tréningového plánu. Po desiatich týždňoch porovnali výsledky medzi skupinami a prvá skupina mala v priemere lepšie výsledky ako kontrolná skupina, pričom všetci cvičili to isté. Najväčšie rozdiely boli v cvičení drepov a v množstve získanej svalovej hmoty. 

Veľmi znepokojujúce výsledky svojho výskumu publikovali vedci z Viedenskej univerzity. Ich výskum dokázal, že mikroplasty a nanoplasty prenikajú do mozgu aj cez inak spoľahlivú hematoencefalickú bariéru. Dokonca dokázali odmerať aj čas, ako dlho to trvá, kým sa mikroplasty dostanú do mozgu. Len dve hodiny po tom, ako zjeme potravinu, do ktorej sa tieto drobné plasty dostali z obalov potravín a nápojov. Výskum robili na myšiach, najprv ich nakŕmili polystyrénom, a pri pitve zistili ich prítomnosť v mozgu, pričom cez hematoencefalickú bariéru sa dostali tie najmenšie kúsky. Podľa expertov zjeme ročne okolo 90 tisíc plastových častíc, máme ich v krvi a veľmi pravdepodobne už aj v mozgu. To znamená vyššie riziko zápalov, rozvoja neurologických ťažkostí a vznik neurodegeneratívnych chorôb.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame