Ľadovce v Grónsku kypia životom, žijú tam celé ekosystémy, o ktorých vedci doteraz nevedeli. Viac informácií má Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím vedcov z dánskej Aarhuskej univerzity preskúmal ľadovce v Grónsku a na ich prekvapenie je v ľadovcoch živo až až. V malej mláke roztopenej vody z ľadovca môžu podľa podrobných výskumov žiť štyri tisícky rôznych druhov. Od baktérií, cez riasy a vírusy až po mikroskopické huby. A pritom nešlo o žiadne oázy života, ale o bohaté ekosystémy, ktoré tvoria mikróby prispôsobené životu na ľade zahŕňajúce tisícky rôznych druhov. Cieľom dánskeho výskumu je nájsť biologický prostriedok, ktorý by vyhubil mikroskopickú čiernu riasu, ktorá masovo pokrýva plochy ľadu a spôsobuje jeho rýchlejšie topenie až o 20%. Tým, že aj v Grónsku sa oteplilo, riasa pokrýva stále viac ľadovej plochy, je to viditeľné aj voľným okom. Vedci tak získali cenné informácie, ktoré im skomplikovali výskum - budú totiž musieť vynájsť taký prostriedok, ktorý nevyhubí zvyšok živých organizmov v ľade.
Veľmi zaujímavý výsledok výskumu zverejnili vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Umelá inteligencia je k chorým ľuďom empatickejšia ako mnohí lekári. Vedci použili na experiment sociálnu sieť Reddit, kde ľudia dávajú lekárom otázky a oni na ne odpovedajú. Vybrali náhodných 195 výmen názorov, otázky položili aj ChatGPT a odpovede lekárov aj umelej inteligencie dali vyhodnotiť trom doktorom, ktorí nevedeli, kto odpovedal. V 79 percentách prípadov dala komisia prednosť odpovediam umelej inteligencie pred odpoveďami ľudí - lekárov. Len 5 percent odpovedí lekárov bolo empatických, na rozdiel od 45%, ktoré boli od umelej inteligencie. Podľa tohto výskumu to určite neznamená, že ChatGPT môže nahradiť lekárov, nastoľuje však oprávnenú otázku, či by umelá inteligencia mohla pomôcť lekárom koncipovať svoje odpovede viac propacientsky.