Prvý výskum ghostingu medzi priateľmi

Prvý výskum ghostingu medzi priateľmi

Ghosting, čiže keď sa niekto z vášho života vyparí ako duch, zažívajú predovšetkým ľudia v partnerských vzťahoch. Viedenská univerzita uverejnila prvý výskum, ktorý ghosting mapuje aj v oblasti kamarátstva. Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

 

Ghosting  zažil takmer každý druhý človek, nie je to nič výnimočné, aj keď je to veľmi nepríjemné. A ako ukázal výskum psychológov z Viedenskej univerzity, v prípade romantických vzťahov vo väčšine prípadov je to nepríjemné pre obidve strany. Vedci skúmali takmer 980 mladých ľudí vo veku 16 až 21 rokov a zisťovali ich skúsenosti s ghostingom v rámci romantických vzťahov ale aj priateľstiev. S odstupom 4 mesiacov potom výskum zopakovali. Kým dôvodom ghostingu v romantických vzťahoch býva dôvodom presýtenie komunikácie s partnerom, ktoré dosiahlo znesiteľnú hranicu, iné je to medzi kamarátmi. Tam sa k ghostingu uchyľujú ľudia, ktorí si myslia, že môžu blízkeho priateľa ľahko nahradiť. Ale - takýto ľudia, ktorí sa vyparili ako duchovia z nášho života majú častejšie depresívne nálady, ako tí, ktorí to urobili svojim romantickým partnerom.
 
To, že majú matematické myslenie niektoré ryby, včely a opice, vieme. Štatistiku si dokázali osvojiť len opice a ako sa ukázalo, aj žirafy. Vedci totiž doteraz predpokladali, že tento typ myslenia si vedia osvojiť len zvieratá s veľkým mozgom, čo sa o žirafe povedať nedá. V každom prípade v barcelonskej ZOO otestovali štyri žirafy a tým išla štatistika  veľmi dobre. Žirafám ponúkali kúsky mrkvy, ktorú majú rady a kúsky cukety, ktorú až tak neobľubujú v priehľadných škatuliach. Potom dali do škatúľ niekde viac mrkvy a menej cukety a inde naopak, stále v rovnakom poradí. Nakoniec škatule z polovice prekryli, aby žirafy nevedeli, kde je koľko mrkvy a cukety a ak chceli škatuľu s mrkvou, to už si žiadalo štatistickú úvahu. Žirafy vyberali rýchlo a s takmer 100% úspešnosťou, porovnateľne s primátmi. Celý experiment vedci zverejnili v časopise Scientific Reports.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame