Parkinsonovu chorobu poznáme takmer dvesto rokov a až doteraz sme tápali v tom, ako vlastne vzniká. Zásadnú informáciu priniesli vedci z Helsinskej univerzity, povie nám ju Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Začiatkom mája uverejnili vedci z fínskej Helsinskej univerzity výsledky experimentu, v ktorom dokázali, že príčinou vzniku a rozvoja Parkinsonovej choroby sú za normálnych okolností bežné vodné baktérie rodu Desulfovibrio. Izolovali ich zo stolice pacientov s Parkinsonovou chorobou a ich partnerov a implementovali ich do geneticky upravených háďatiek, ktoré slúžili ako modelový organizmus. Baktérie parkinsonikov vyvolali v háďatkách podstatne väčšiu tvorbu zhlukov proteínu alfa-synucleín, zodpovedného za súčasť mechanizmu odumierania mozgových buniek, ako baktérie od ľudí, ktorí Parkinsonom netrpeli. Podľa vedcov všetko nasvedčuje tomu, že Parkinsonovu chorobu spôsobujú baktérie rodu Desulfovibrio a len 10% choroby je spôsobené genetikou. Sledovanie tejto baktérie v organizme by mohlo viesť aj k úspešnej liečbe Parkinsona.
Vedci už objavili baktérie, ktoré požierajú plasty. Doteraz to však boli baktérie, ktoré toho boli schopné pri teplote tridsať stupňov Celzia a viac, takže im bolo potrebné trochu prikúriť, čo nebolo ani ekonomické, ani ekologické. Švajčiarski vedci ohlásili nález baktérií, ktoré dokážu požierať plasty aj pri nižších teplotách. Našli ich vo vysokých horských polohách vo Švajčiarskych Alpách a tak isto aj v polárnych oblastiach. Otestovali, či by baktérie dokázali rozložiť biologicky nerozložiteľný polyetylén a biologicky rozložiteľný polyester a polyuretán. Žiadny z kmeňov objavených baktérií síce nedokázal rozložiť polyetylén, a to ani po 126tich dňoch, baktérie si však poradili s polyesterom a polyuretánom pri teplote 15 stupňov Celzia. Veľkou výzvou pre vedcov je teraz identifikácia konkrétnych enzýmov z jednotlivých kmeňov baktérií, ktoré tie plasty dokážu rozložiť.