Globálne otepľovanie

Globálne otepľovanie

Pre dnešok máme katastrofické správy. Aspoň tak to bude vyzerať v niektorých častiach sveta a spôsobí to oteplenie našej planéty. Podrobnosti má Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Podľa správy Svetovej meteorologickej organizácie je stále pravdepodobnejšie, že v niektorom z nasledujúcich piatich rokov prekročíme limit jeden a pol stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym priemerom za roky 1850 až 1900 a cieľ niektorých štátov udržať globálnu priemernú teplotu pod touto hranicou sa nepodarí dosiahnuť. Tá pravdepodobnosť je vysoká - až 66%. Aj keď Svetová meteorologická organizácia nepredpokladá, že bude teplota o jeden a pol stupňa prekročená na trvalo, problém je v tom, že bude prekračovaná stále častejšie. Čo to pre nás znamená? Väčšie a častejšie sucho v juhozápadnej Európe a juhozápadnej Amerike a vlhkejšie podmienky na severe Európy, južnom okraji Sahary naprieč Afrikou a vlhkejšie bude aj na Aljaške a v severnej Sibíri. Toto všetko bude mať dopady na zdravie ľudí, potravinovú bezpečnosť, hospodárenie s vodou a životné prostredie.

Archeológovia našli v Pompejach ďalšie dve kostry, podľa analýzy to boli dvaja muži vo veku okolo 55 rokov. Nezasiahla ich však láva, umreli pri zemetrasení, tesne predtým ako vybuchla sopka Vezuv. Podľa všetkého sa muži snažili opraviť dom po predchádzajúcom zemetrasení, ktoré bolo v meste dva dni pred výbuchom. Pompeje stále ponúkajú vedcom veľa odpovedí na to, ako celá tragédia, ktorá okamžite zabila ľudí v štyroch mestách, prebiehala. Aj vykopávky sú cenným zdrojom informácií ako ľudia vtedy žili, pretože v podstate zostali zakonzervovaní pod lávou a popolom. Dom nebol podľa archeológov obzvlášť luxusný, išlo skôr o dielňu s množstvom amfor, hrncov na varenie a veľa sa v nej pracovalo s vápnom. Mužov zasypala stena, ktorá sa na nich zrútila pri rekonštrukcii.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame