Českí vedci prišli na metódu, ktorá odhaľuje poškodené spermie pomocou magnetu. Pomôže to pri umelom oplodnení aj pri inseminácii zvierat, viac povie Rado Tomeš:
Spektrum
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Diagnostické metódy doteraz hodnotili vždy iba kvalitu všetkých spermií a nevedeli rozlíšiť, ktoré konkrétne spermie sú dobré alebo nekvalitné - čo bolo nedostatočné pre úspešné umelé oplodnenie. Nová metóda vedcov z Českej akadémie vied v spolupráci s Karlovou univerzitou ponúka unikátnu separačnú technológiu, ktorá využíva prítomnosť proteínu CD64 na povrchu poškodených spermií a bielych krviniek v celej vzorke. Do odobranej vzorky pridajú magnetické častice, poškodené spermie odstránia magnetom a použijú len tie kvalitné. Technologická agentúra Českej republiky, ktorá celý výskum financovala, si dala túto metódu certifikovať a patentovať, očakáva sa, že bude komerčne veľmi úspešná, pretože približuje asistovanú reprodukciu k prirodzenému oplodneniu, pri ktorom len zdravá spermia dokáže úspešne oplodniť vajíčko.
Ešte pred dvomi rokmi vyšla z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy štúdia, v ktorej si vedci mysleli, že ak sa nám podarí udržať teplotu na planéte pod dvojstupňovým nárastom, Arktída o svoje letný ľad nepríde. Podľa novej štúdie medzinárodného tímu vedcov je všetko inak. Nech urobíme čokoľvek, na záchranu letného ľadu v Arktíde to nebude stačiť. Október je mesiac, kedy je v Arktíde ľadu najmenej a ak budeme emisie znižovať príliš pomaly alebo budú stúpať, prvé leto bez ľadu bude podľa analýzy už v roku 2030, čiže o desať rokov skôr ako predpokladali predchádzajúce štúdie. A aké to bude mať následky? Podľa vedcov sa budú musieť ľudia, ktorí žijú na severnej pologuli zmieriť so zvýšeným výskytom extrémov v počasí. (Slovensko je na rozhraní severnej a východnej pologule).