Zvieratám vyhovuje svet bez ľudí

Zvieratám vyhovuje svet bez ľudí

Keď nie sú divo žijúce zvieratá obmedzované ľuďmi, veľmi rýchlo tomu prispôsobia svoje správanie. O zaujímavých dátach nám povie viac Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Zvieratá v modernom svete rýchlo reagujú na ľudské správanie. Vďaka lockdownom sa ich priestor zväčšil, takže teraz sa nám môže zdať, že je v našej krajine trochu tesnejšie. Nie je to len u nás, je to tak všade, kde boli ľudia dlhší čas doma. Vedci z Radboudovej univerzity v Holandsku analyzovali dáta pohybu viac ako 2300 suchozemských cicavcov, ktoré boli sledované pomocou GPS, od žiráf až po jelene počas prvého covidového obdobia a rok predtým. Zistili, že počas prísnych lockdownov prešli zvieratá o 73% dlhšie vzdialenosti než rok predtým. Tiež zistili, že sa vyskytovali o 36% bližšie pri cestách a diaľniciach. Tam, kde neboli covidové opatrenia také prísne, zvieratá zostávali v divočine. Výsledky štúdie poukazujú na to, že divo žijúce zvieratá reagujú na zmeny v správaní ľudí.

Európsky tím expertov z rôznych odborov vyvinul nosné kvapky, ktoré by mohli zlepšiť zdravotný stav pacientov po cievnej mozgovej príhode, vrátane tých, ktorí sa nedostali včas do nemocnice. Nový prípravok obsahuje špeciálny proteín C3a, ktorý sa za normálnych okolností tvorí v centrálnom nervovom systéme a dokáže obnovovať motorické funkcie. Kvapky úspešne vyskúšali na myšiach. Tým, ktoré ich dostali sa podstatne rýchlejšie a kvalitnejšie obnovili motorické funkcie, na rozdiel od myší, ktoré kvapky nedostali. Na snímkach z magnetickej rezonancie bolo vidieť, že nosné kvapky s proteínom C3a zvýšili tvorbu nových prepojení medzi nervovými bunkami. C3a posilňuje aj funkciu astrocytov, podporných buniek nervovej sústavy, ktoré zaisťujú fungovanie neurónov. V druhej fáze tohto výskumu otestujú vedci účinok týchto nosných kvapiek na ľuďoch.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame