Kolískou ľudstva by mohla byť Botswana

Kolískou ľudstva by mohla byť Botswana

Kde žili úplne prví ľudia? Podľa najnovšej štúdie by to malo byť v Afrike, konkrétne v Botswane. Ako na to vedci prišli, povie Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Austrálski vedci z Garvanovho Inštitútu zdravotníckeho výskumu pravdepodobne odhalili kolísku moderného ľudstva. Vyše 1200 skúmaných vzoriek mitochondriálnej DNA súčasných afrických obyvateľov totiž ukázalo prstom na územie dnešnej Botswany i na okrajové regióny Namíbie a Zimbabwe. Pred zhruba 200 tisíc rokmi tu podľa výskumu, z pozostatkov jazera vznikla rozľahlá mokraď, ktorá druhu Homo sapiens slúžila ako oáza v inak vyprahnutom regióne Afriky. Naši predkovia v tomto izolovanom prostredí žili a prosperovali asi 130 tisíc rokov, potom sa časť populácie presunula vďaka novovzniknutým zazelenaným koridorom na severovýchod a na juh. Odporcovia štúdie však hovoria o tom, že dôkazy na základe DNA dnešnej populácie nie sú dostatočné a závery výskumníkov sú predčasné.

Americkí vedci z Long Island University prišli na to, prečo majú škrupiny vajec rôznych druhov vtákov rozdielne sfarbenie a lesk. Podľa ich štúdie, ktorá skúmala vajcia vyše 630-tich druhov vtákov, stoja za odlišným výzorom škrupín najmä klimatické podmienky a teplota obývaného územia. Ďalšími, o niečo menej významnými faktormi sú maskovanie sa pred predátormi, minimalizovanie vplyvu UV žiarenia, či jednoduchšie rozlíšenie vajec daného druhu. Vzhľad vajca určujú 2 pigmenty - zelenkastý a červeno-hnedý. Rôzna koncentrácia týchto pigmentov spolu so základným bielym uhličitanom vápenatým v škrupine určujú jej farbu. Zatiaľ čo vtáky v chladnejších oblastiach kladú tmavšie, do hneda sfarbené vajcia, ktoré dokážu lepšie absorbovať teplo, škrupiny vtákov v teplejších regiónoch sú pestrofarebnejšie.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame