Ani čisto organické hospodárstvo by nám neprospelo

Ani čisto organické hospodárstvo by nám neprospelo

Určite sa vieme zhodnúť na to, že príliš veľa chémie v poľnohospodárstve škodí prírode a celkovo aj planéte. Podľa najnovšieho výskumu zo Spojeného kráľovstva, ani úplné bio pestovanie a chovanie dobytka by našej planéte neprospelo. Pokračuje Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Britskí vedci z univerzity v Cranfielde vypočítali množstvo skleníkových plynov, ktoré by vytvorili Wales a Anglicko úplným prechodom na organické pestovanie plodín a chov dobytka. Výskumníci tvrdia, že množstvo emisií by sa touto zmenou mohlo zvýšiť až o 70%. Keby farmári nepoužívali chémiu, veľmi pravdepodobne by mali menšiu úrodu, takže by museli pestovať svoje plodiny a chovať dobytok v oveľa väčších množstvách. Tým pádom by museli začať využívať aj doteraz zalesnené, či trávnaté územia. Tak isto by sa zvýšil import týchto ostrovných krajín kvôli potravinovému zabezpečeniu - a to až 5-násobne, kvôli čomu by tiež stúpli emisie z dopravy. Celkový cyklus od organickej výroby a chovu až po spotrebu, by mal na životné prostredie výrazne väčší vplyv ako pestovanie a chov s pomocou chémie.

Podľa údajov z klinických štúdií, ktoré vedci zverejnili na najväčšej výročnej konferencii odborníkov na rakovinu v Chicagu, môžeme opatrne povedať, že máme nový, veľmi nádejný liek na najčastejší typ rakoviny pľúc, takzvaný nemalobunkový karcinóm. V klinickej štúdii skúmali vedci 680 ľudí s ranným štádiom rakoviny vo viac ako dvadsiatich krajinách. Najprv lekári vyoperovali nádor, potom dostala polovica pacientov nový liek a druhá polovica placebo. Výsledky boli doslova ohromujúce - liečeným pacientom sa znížilo riziko smrti o 51% v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo a rovnako dobré boli výsledky pri dlhodobo sledovaných pacientoch. Po piatich rokoch žilo 88% z nich aj vďaka tomu, že liek zabraňuje šíreniu rakoviny do mozgu, pečene a kostí. Liek sa volá Tagrisso a obsahuje liečivo osimertinib, ktoré je už povolené v desiatkach krajín.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame