Astronautom vo vesmíre klesá imunita

Astronautom vo vesmíre klesá imunita

Pribúdajú dôkazy o tom, že vedci sú počas pobytu vo vesmíre náchylnejší na infekcie a zároveň vylučujú viac vírusových častíc. Vedci teraz prišli na to, prečo je to tak. Viac povie Rado Tomeš:

Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci študovali takzvanú génovú expresiu v bielych krvinkách 14-tich astronautov, ktorí strávili na vesmírnej stanici ISS minimálne 4 a najviac 7 mesiacov, počas ktorých pravidelne odovzdávali krv. V ich bielych krvinkách našli 15 410 rôzne exprimovaných génov, a u dvoch zhlukov 29-ich génov sa expresia počas sledovaného úseku menila súčasne. V génoch z prvého zhluku, ktorých funkcia sa týkala imunity, sa znížila expresia pri dosiahnutí vesmíru a opäť sa zvýšila pri návrate na Zem, zatiaľ čo v génoch v druhom zhluku, ktorý sa týkal bunkových štruktúr a funkcií zhluku bol vzorec opačný.  Znie to komplikovane -  v podstate ide o to, že keď niekto letí do vesmíru, veľmi rýchlo sa mu oslabuje imunita. Súčasne však výskum ukázal, aká je ľudská imunita pružná - väčšina astronautov bola po pár týždňoch v poriadku a to je veľmi dôležitý poznatok pre praktickú kozmonautiku - astronauti sú mesiac  po návrate zraniteľnejší a mali by dostávať adekvátnu starostlivosť.

Kto vie, či by sme tu vôbec boli, keby prvým hominidom nezačali rásť vlasy. Bolo to v čase, keď sa učili chodiť po dvoch a zväčšoval sa im mozog. Americkí a britskí antropológovia sa zamerali na rôzne typy vlasov a zistili, že pred horúčavou nás najlepšie chránia kučeravé vlasy. Mozog je citlivý na teplo, ktoré navyše aj sám vydáva, takže zabrániť jeho prehriatiu bolo pre raných hominidov v Afrike zásadné.  Vo veternom tuneli s teplotou 30 stupňov Celzia skúšali rovné vlasy, zvlnené aj prípad bez vlasov. Vietor v tuneli simuloval ľudský pohyb a autori štúdie v modeloch počítali, kedy sa africkému hominidovi mohla zahriať hlava: či vtedy, keď len postával, oddychoval alebo keď chodil či behal. Nakoniec zistili, že v kučeravých vlasoch je vzduch, ktorý môže fungovať ako izolačná vrstva a preto sa hlava tak nezahreje. Vlasy sú teda jednoduché a praktické evolučné riešenie jedného problému.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame