Vedci objavili vo vesmíre molekulu života

Vedci objavili vo vesmíre molekulu života

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo vo vesmíre prvý krát identifikovať molekulu, ktorá je zásadná pre vznik života. Rado Tomeš nám povie viac:
SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Astronómovia využili dáta ktoré získali pomocou vesmírneho Webbovho teleskopu a objavili molekulu známu ako metylkationt. Našli ju v mladom hviezdnom systéme vzdialenom asi 1350 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Orion, v mohutnom mraku prachu a plynu, kde sa rodí veľké množstvo nových hviezd. A práve táto molekula má zásadný význam, pretože ľahko reaguje s ďalšími molekulami na báze uhlíka a práve vďaka tomu spúšťa vznik zložitejších molekúl na báze uhlíka, ktoré sú potrebné pre vznik života. Vedci predpokladajú, že je základným kameňom medzihviezdnej organickej chémie. Miesto, kde molekulu našli pozostáva z malého červeného trpaslíka a disku kozmického prachu a je bombardované silným ultrafialovým žiarením z blízkych horúcich, hmotných mladých hviezd. Takto začínalo aj naše Slnko, hviezda, ktorá ho ožarovala ultrafialovým žiarením však už zanikla.   

Vedci popísali nový druh palmy, ktorá má kvety aj plody pod zemou. Rastie na Borneu a nazvali ju Pinanga subterranea a všimli si ju až teraz, hoci ju mali roky pod nosom a na Borneu už zdokumentovali okolo 300 druhov paliem. Úsmevné na tom je aj to, že domorodci na ostrove túto plamu poznajú a roky jedia jej červené, sladké a šťavnaté plody. Nie len tým je táto palma výnimočná, kvety alebo plody má pod zemou len veľmi málo rastlín, ktoré poznáme, kvety a plody naraz - to je zatiaľ známe len v prípade vzácnej podzemnej orchidey. Nález zatiaľ nedáva odpoveď na zásadnú otázku, ako a či vôbec dochádza pod zemou k opeľovaniu kvetov. Zatiaľ vedci zistili len to, že palma   rastie na západe ostrova Borneo v dažďových pralesoch, ktoré zasahujú do Malajzie a Indonézie.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame