Vedci prvý raz úspešne zmrazili, rozmrazili a potom aj implantovali orgány. O úspechu zo sveta medicíny nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Prelomová metóda sa podarila lekárom z americkej Minnesotskej univerzity a úspešne ju vyskúšali na potkanoch a ich obličkách. Kľúčom k úspechu bolo pridanie nanočastíc oxidu železa do orgánu. Použili presne nastavené magnetické polia a nanočastice rozptýlené v cievach obličky poslúžili ako mikro ohrievače, vďaka ktorým sa oblička zahriala a rovnomerne rozmrazila - je to nevyhnutné pre zachovanie jej životných funkcií. Lekári najprv obličky zmrazili a hlbokozmrazené ich skladovali 100 dní. Potom ich s využitím nanočastíc rozmrazili a transplantovali ich piatim potkanom. Všetky zvieratá pokus prežili a do 30-tich dní sa u nich obnovila funkcia obličky. Výsledky svojej 10 ročnej práce vedci zverejnili v časopise Nature Communications a chystajú sa na ďalší výskum, ktorý by mohol napomôcť vzniku akýchsi bánk s orgánmi pre ľudí.
Poľskí astrofyzici analyzovali dáta sietí staníc Neutron Monitor Database a argentínskeho observatória Pierra Augera, ktoré v reálnom čase monitorujú intenzitu dopadajúceho kozmického žiarenia. Porovnali všetky údaje za posledných 50 rokov a zistili, že existuje súvislosť medzi intenzitou seizmickej aktivity a zmenou intenzity sekundárnych častíc vytvorených kozmickým žiarením. Množstvo analyzovaných dát a zistená miera súvislosti podľa vedcov vylučuje, že by mohlo ísť o náhodu, dokonca dokázali identifikovať aj časový rámec - k zvýšenej seizmickej aktivite na Zemi prichádza s dvojtýždňovým oneskorením. Túto súvislosť vedci vysvetľujú správaním vírivých prúdov v kvapalnom jadre našej planéty, ktoré generuje magnetické pole Zeme a práve ono je zodpovedné za vychyľovanie nabitých častíc, ktoré tvorí kozmické žiarenie. Štúdia ešte neprešla recenziami, ak sa potvrdí, mohla by sa stať základom pre predpoveď veľkých zemetrasení.
Vedci úspešne transplantovali potkanom rozmrazenú obličku
04. 07. 2023 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA