Pri pobreží Portugalska napádajú kosatky stále viac lodí a úrady ohlásili vznik technologickej novinky, ktorá by ich mala odplašiť. Ako si chcú poradiť, o tom nám povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Portugalčania budú už toto leto plašiť kosatky vysokofrekvenčnými vysielačmi a v spolupráci s ochranármi vyvinuli a otestujú aj vlastný systém, zatiaľ však nikto nevie na akom princípe funguje. Prvý prípad útoku kostiek na loď sa stal pri pobreží Portugalska v roku koncom júla pred tromi rokmi. Deväť kostiek zaútočilo na loď, za hodinu rozbili kormidlo a zničili časť lode, pričom sa medzi sebou dorozumievali hlasným pískaním. Útoky však začali pribúdať, zatiaľ bez obetí. Morské biológovia zistili, že za nimi stojí kosatka, ktorá dostala meno Biela Gladys, ktorá toto správanie naučila ostatné. Prečo to kosatky robia, zatiaľ nevedia. Môže to byť odveta za všetky zranenia, ktoré im spôsobujú lode, ale môže to byť aj hra. Akási módna vlna. Aj kosatky si, tak ako ľudia, osvojujú nelogické správanie. Je známy prípad, keď začali nosiť kosatky z Pugetovho zálivu na hlavách mŕtve lososy, tento klobúk im vymyslela tiež konkrétna kosatka a za mesiac a pol sa to rozšírilo do ďalších dvoch kŕdľov. Po pár mesiacoch ich to prestalo baviť.
„Detektív temného vesmíru zahajuje svoju misiu. Euclid je na ceste k odhaleniu vesmírneho tajomstva temnej hmoty, temnej energie a povie nám viac o zvláštnej minulosti a konečnom osude nášho vesmíru.“ Tieto slová zverejnila v sobotu na sociálnej sieti Európska vesmírna agentúra potom, čo z mysu Canaveral odštartovala raketa Falcon 9 aj so sondou na palube. Dvojtonovému Euclidovi potrvá asi mesiac, kým sa dostane k do vzdialenosti 1 a pol kilometra od Zeme a odtiaľ zostaví trojrozmernú mapu vesmíru, ktorá obsiahne približne dve miliardy galaxií a bude predstavovať jednu tretinu nebeskej klenby. Celá misia je naplánovaná na šesť rokov a prvé snímky by sa mohli astronómom dostať do rúk na jeseň.