Vedcom sa podarilo po prvý raz odchovať jedovaté homôľky, je to dobrá správa najmä pre farmaceutický priemysel, ale aj pre nás, ľudí. Pokračuje Rado Tomeš:
Spektrum
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Homôľky sú morské slimáky, ktorých jed dokáže zabíjať. Žijú v tropických a subtropickým moriach, sú krásne a veľmi nebezpečné. Vedcom z Queenslandskej univerzity v Austrálii sa ich podarilo prvý krát odchovať v laboratóriu. Tento prielom, v ktorom zohrali hlavnú úlohu homôľky mágove, im umožní udržateľne získať toxické peptidy konotoxíny a ďalšie zaujímavé látky z jedu homôľok. Zároveň môžu sledovať všetky biochemické zmeny ku ktorým dochádza počas života týchto morských slimákov. Podľa ich zistení, jed malých homôľok obsahuje doteraz nepreskúmané skupiny látok, medzi ktorými sa môžu ukrývať ďalšie užitočné látky pre medicínu. Po prvom preskúmaní koktejlu jedov vedci identifikovali látky na stlmenie bolesti, látky prospešné pre diabetikov a jedovaté peptidy, ktoré blokujú nikotínový acetylcholínový receptor, na ktorom sa prejavuje účinok nikotínu v ľudskom tele. Tieto látky by sa mohli v budúcnosti stať základom nového typu liečby zo závislosti od nikotínu.
Pred piatimi rokmi oznámili vedci z University of Massachusetts, že sa im náhodou podarilo získať elektrinu zo vzduchu, keď vyvíjali senzor vlhkosti vzduchu. Teraz vydali štúdiu, v ktorej popísali, ako tento experiment dokázali zopakovať pomocou prístroja, ktorý je schopný získavať elektrický prúd zo vzdušnej vlhkosti. Prístroj funguje na princípe nanodrôtikov menších ako jedna tisícina ľudského vlasu, ktoré sú dostatočne široké na to, aby do nich mohla preniknúť molekula vody zo vzduchu. Tá naráža na vnútro nanotrubičiek s dierkami, ktoré pripomínajú póry v ľudskej koži. V podstate ide o drobné zariadenie veľké ako hracia kocka a dokáže získať dostatok energie na to, aby rozsvietilo jeden pixel na LED obrazovke. Zatiaľ je to pre prax nepoužiteľné, princíp je však už známy a vo výskume tejto technológie pokračuje aj európsky projekt Catcher. Ten je najďalej a menší prototyp chcú predstaviť na budúci rok.