V ranom vesmíre sa čas vliekol

V ranom vesmíre sa čas vliekol

Vyzerá to tak, že čas plynul v rannom vesmíre oveľa pomalšie ako teraz. O zistení austrálskych astronómov nám povie viac Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



To, že čas plynul v ranom vesmíre pomalšie vedci predpokladali, avšak až teraz to austrálski astrofyzici pozorovali v reálnom prostredí. Vedci svoj objav zdokumentovali na pozorovaní kvazarov -  galaxií, ktoré majú vo svojom strede aktívnu supermasívnu čiernu dieru, ktorá pohlcuje hmotu okolo seba. Proces kŕmenia produkuje veľké množstvo svetla, pretože okolie čiernej diery sa zahrieva. Zatiaľ čo supernovy sa chovajú ako jeden záblesk svetla, kvazary sú zložitejšie, niečo ako nepretržitý ohňostroj. Ich správanie rozlúštili a použili kvazary ako štandardný časový ukazovateľ pre raný vesmír.  Vedci študovali viac ako 150 kvazarov z obdobia od troch do 12 miliárd rokov a mali k dispozícii dáta ktoré nazbierali v priebehu 20 rokov. Podľa ich zistení staré kvazary v porovnaní s tými mladšími kmitali päť krát pomalšie a chovajú sa presne tak ako to popísal Einstein vo svojej teórii relativity.

Vedci z Okinawského inštitútu pre vedu a technológie publikovali v časopise Nature milú štúdiu o tom, že aj chobotniciam by sa mohlo niečo snívať. Nie len že definitívne potvrdili, že chobotnice spia, zaregistrovali u nich aj fázu spánku veľmi podobnú ľudskej REM. Práve v tejto fáze prichádzajú sny a to je zatiaľ preukázané len u stavovcov. To, že sa chobotniciam niečo sníva sa prejavuje rýchlym trhaním tela a zmenami vo farbe a štruktúre kože. Dôkazy o snívaní chýbajú, je to len jedna z teórií. Tou druhou je možnosť, že si chobotnice počas spánku zdokonaľujú svoje maskovacie vzory. Vedci skúmali 29 chobotníc, keď spali, približne každú hodinu u nich prebiehali rýchle zmeny farby kože, ktoré trvali asi minútu. Menila sa aj rýchlosť dýchania, pohyb tela aj očí.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame