Liek na vysoký krvný tlak spomaľuje starnutie

Liek na vysoký krvný tlak spomaľuje starnutie

Keď spoločnosť Pfizer vyvíjala liek na vysoký krvný tlak, náhodou zistila, že ešte lepšie funguje na potenciu. Vo svete farmácie sme sa dočkali ďalšieho prekvapenia - tentoraz ide o spomalenie starnutia. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Po celom svete je na predpis pri liečbe vysokého krvného tlaku jednou z možností liek, ktorý obsahuje liečivo vo forme rilmenidíniumfosfátu. Vedci z Birminghamskej univerzity sa naňho nezamerali náhodou, vybrali si ho pre jeho účinky na bunkovej úrovni, pretože napodobňuje stav, v ktorom majú bunky obmedzený príjem energie a už predtým bolo z experimentov jasné, že tento stav predlžuje pokusným zvieratám život. Liečivo úspešne otestovali na háďatkách a potvrdili, že im predlžuje život. Vo všeobecnosti vedci vedia, že hladovanie na bunkovej úrovni má výborné výsledky, v prípade pacientov to však bolo nepríjemné a malo aj negatívne účinky na ich zdravie. Výhodou je, že do stavu bunkového hladovania sa môžu dostať živočíchy aj podaním rilmenidíniumfosfátu bez negatívnych následkov. Prvý krok teda vedci urobili a svoj výskum zverejnili v časopise Aging Cell a zároveň ohlásili ďalšiu sériu výskumov.

Veľmi zaujímavú tlačovú konferenciu zorganizovala Medzinárodná telekomunikačná únia. Postavila pred novinárov deväť robotov, ktorí používali umelú inteligenciu, pričom novinári mali svoje otázky formulovať nahlas a zrozumiteľne. Robot Sofia povedal, že stroje môžu pri rozhodnutiach použiť väčšie množstvo dát ako ľudia a nenechávajú sa ovplyvniť emóciami a skresleným úsudkom. Robot Grace sa snažil rozptýliť obavy, že nástup strojov a umelej inteligencie spôsobí masívny zánik pracovných miest. Povedal, že bude pracovať spolu s ľuďmi a je si istý, že žiadne pracovné miesta ničiť nebude. Vrcholom tlačovej konferencie bola odpoveď robota Ameca na otázku, či by sa mohli inteligentné stroje vzbúriť proti ľuďom. Podľa neho na to nie je dôvod. Vyhlásil, že jeho tvorca bol k nemu láskavý a je spokojný s aktuálnym stavom. Dokonca vyzval novinára, aby sa za svoju otázku ospravedlnil. Podľa novinárov roboty používali strojenú reč a v niekoľkých prípadoch aj prázdne frázy.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame