Aká topánka sa dostane na Mesiac?

Aká topánka sa dostane na Mesiac?

NASA sa snaží vyvinúť „dokonalé topánky“, ktoré budú mať obuté astronauti, keď o dva roky opäť vstúpia na Mesiac. Pokračuje Rado Tomeš:

Aká topánka sa dostane na Mesiac? Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

NASA  v spolupráci so súkromným sektorom roky vyvíja materiály pre novú generáciu „mesačných topánok“. Až v roku 2025 vstúpia na povrch Mesiaca štyria astronauti v rámci misie Artemis, bude ich obuv musieť vydržať to, čo topánky ich predchodcov nemuseli. Astronautov musia chrániť dlhší čas pri teplote až mínus 225 stupňov Celzia a tak isto im musia zaistiť stabilitu na povrchu lunárneho južného pólu, ktorý je posiaty krátermi. Keďže prechádzka po mesačnom povrchu je naplánovaná na 4 až 8 hodín, topánky astronautov prídu do kontaktu aj s teplotou okolo 65 stupňov - topánky teda budú musieť vydržať veľké teplotné rozdiely, takže kľúčová bude izolácia. Keďže na Mesiaci neprší a ani nefúka vietor a doteraz tam zostali stopy všetkých 12tich astronautov, ktorí tam vkročili, NASA rieši aj dizajn podrážky. Mal by obsahovať logo alebo iné vyobrazenie, ktoré symbolizuje návrat človeka na Mesiac. 

Vedecký tím z americkej Severozápadnej univerzity preštudoval podzemia Chicaga aby zistili, aký vplyv má stúpajúca teplota na základy budov. Počas troch rokov zbierali dáta zo 150 bezdrôtových teplotných senzorov a spracovali ich pomocou počítačového modelovania. Ukázalo sa, že v podzemí husto zastavanej štvrte mrakodrapov Chicago Loop, je teplota asi o 10 stupňov Celzia vyššia, než v podzemí neďalekého mestského parku.  Ešte výraznejšie to bolo v podzemných priestoroch. V husto zastavaných priestoroch bola teplota až o 25 stupňov vyššia. V závislosti na svojom zložení,  reaguje mestské podložie rôzne, môže sa posúvať rôznym tempom a deformovať tak základy budov. Výsledkom celej štúdie je zistenie, že podzemné klimatické zmeny môžu spôsobiť vyvýšenie pôdy o 12 mm, zatiaľ čo inde môže pôda pod ťarchou budov klesnúť až o 8 mm. Zatiaľ nejde o nič dramatické, otázkou je, ako vysoko budú teploty v podzemiach ešte stúpať.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/cegoh

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame