Dýzové prúdenie sa vlní a nie je to dobrá správa

Dýzové prúdenie sa vlní a nie je to dobrá správa

Európu čaká viac mrazivých zím ale aj viac horúčav v lete. Môže za to zmena v dýzovom prúdení. O vedeckej štúdii, ktorá ju popisuje, nám povie viac Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vedci z Kolumbijskej univerzity varujú, že v blízkej budúcnosti dôjde k zníženiu výnosov úrody v regiónoch, ktoré sú významnými producentmi potravín. Najprv analyzovali klimatické modely a údaje o úrode z rokov 1960 až 2014 a v druhej časti výskumu sa zaoberali prognózami na roky 2045 až 2099. Zistili, že k neúrode prispelo v minulých rokoch meniace sa dýzové prúdenie známe ako jet stream. Je to prúdenie vzduchu v atmosfére v smere zo západu na východ a vyskytuje sa v tvare trubice pozdĺž rovnobežiek, ktoré bývajú zvlnené v smere od juhu na sever. Asi 20 rokov sa však trubica oveľa viac vlní a práve tieto vlny prinášajú extrémne meteorologické podmienky ako do Európy, tak do USA a Kanady. Čím viac sa dýzové prúdenie vlní, tým viac preniká na extrémny sever alebo juh a prináša odtiaľ do stredných šírok horúčavu alebo naopak mráz a to vedia k poklesu úrody v spomínaných regiónoch o 7%.


Prevencia a oddialenie nástupu demencie u seniorov začína byť veľkou témou. Fakt, že každý rok pribudne 10 miliónov nových prípadov je alarmujúci. Tím odborníkov z austrálskej Monashovej univerzity použil dáta 10 tisíc Austrálčanov a rozhodli sa zistiť, ktoré aktivity majú skutočne vplyv na prevenciu a oddialenie demencie. Z výsledkov štúdie nedávno zverejnenej v odbornom časopise JAMA Network Open vyplýva, že ľudia, ktorí používajú počítač, vzdelávajú sa, odoberajú rôzne časopisy, lúštia krížovky a hrajú šach či rôzne iné stolové hry, odolávajú demencii lepšie ako tí, ktorí sa venujú pasívnejším aktivitám ako je pletenie, maľovanie alebo spoločenský život. Zároveň vedci neobjavili žiadne rozdiely medzi mužmi a ženami a tak isto sa ukázalo, že na prevenciu demencie nemá vplyv veľkosť skupiny a sociálnej siete, v ktorej seniori žijú. Na záver vedci konštatujú, že je pre nás tak isto veľmi dôležité udržať si aktívnu myseľ a čeliť rôznym výzvam.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame