Vďaka pokroku v biomedicínskej technológii objavujú vedci v materskom mlieku ďalšie látky, o ktorých sme doteraz nevedeli. Najnovšie sa im podarilo identifikovať „zázračnú“ molekulu, o ktorej nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci už v predchádzajúcich výskumoch a dátach jasne videli, že dojčeným deťom sa rýchlejšie vyvíja mozog, nevedeli však, aké látky to spôsobujú. Medzinárodný tím vedcov skúmal materské mlieko z amerických laboratórií, ktoré darovali matky z USA, Mexika a Šanghaja. Zistili, že bez ohľadu na rasu a miesto, kde tie matky žijú, všetky mali v materskom mlieku zložku, ktorá intenzívne podporuje u dojčiat tvorbu neurónov - mozgových buniek, ktorých prepojenie dáva človeku to, čím je - inteligenciu, empatiu, schopnosti a osobnosť. Tou látkou je malá molekula cukru myo-inositol. Po určitom čase, keď vie dieťa jesť sa táto molekula z materského mlieka stráca, pretože je dostupná najmä v ovocí a obilninách. Materské mlieko je nesmierne bohatá a komplexná bio kvapalina a výsledky tohto výskumu sú cenným zdrojom informácií aj pre výrobcov náhrad materského mlieka.
V chicagskom Field Museum vystavili unikátnu kostru najväčšieho doteraz objaveného dravého dinosaura. Ide o viac ako 14 metrov dlhý odliatok Spinosaura zaveseného na plafóne hlavnej výstavnej siene. Proporcie jeho tela sú v porovnaní s ktorýmkoľvek dinosaurom prinajmenšom zvláštne - má extrémne dlhý chvost, veľmi krátke nohy a lebku veľkosti moderných krokodílov. Paleontológovia sa dlho snažili identifikovať život na základe fosílií tohto dinosaura, problémom bolo určiť to, či zviera žilo pod vodou, alebo na súši a do vody chodilo len loviť. Napokon porovnali hustotu kostí s inými dinosaurami, vychádzajúc z faktu, že druhy, ktoré žili na súši, majú pevnejšie kosti. Napokon sa zhodli na tom, že Spinosaurus žil ako krokodíl - korisť si vedel chytiť aj na súši, aj vo vode. Odliatok vo Field Museum tvorí asi 60% kostry, čo z neho robí najkomplexnejší exemplár svojho druhu.
Objav „zázračnej“ molekuly v materskom mlieku
26. 07. 2023 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA