Japonská vesmírna agentúra vyvíja s domácimi automobilkami vozidlo pre posádku, ktorá v ňom bude jazdiť po Mesiaci. Rado Tomeš nám povie viac:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Japonská automobilka Mitsubishi sa už podieľala na stavbe vesmírnej stanice ISS, momentálne vyvíja bezpilotné vozidlo, ktoré chce uviesť do prevádzky v roku 2025. Svoje skúsenosti potom odovzdá automobilke Toyota, ktorá zas pri vývoji „mesačného auta“ ponúka svoje know-how v oblasti systémov na podporu života vo vesmíre. Kabína auta musí byť odolná voči tlaku, aby vydržalo aj v mimoriadne drsných podmienkach. Spoločný projekt sa bude volať Lunar Cruiser, bude poháňaný palivovými článkami, ktoré budú vyrábať elektrinu len zo slnečného svetla a vody a na Mesiac by vozidlo mali dopraviť v roku 2029. Dlhé bude šesť metrov, široké niečo vyše 5, jeho výška bude takmer 4 metre a pre posádku je vyčlenených 15 metrov štvorcových.
Vyzerá to tak, že umelá inteligencia ChatGPT čiastočne prichádza o svoje schopnosti, zistili to technológovia z Kalifornskej a Standfordskej univerzity. V marci 2023 dosiahla GPT-4 až takmer 98 %-tnú úspešnosť pri riešení problémov týkajúcich sa prvočísel. Jej úspešnosť však klesla iba na 2,4 percenta, keď na rovnaké úlohy použili aktualizovaný model z júna 2023. V marci GPT-4 na požiadavky programátorov dokončila presné skripty pripravené na spustenie v 50 percentách prípadov, v júni jej úspešnosť klesla iba na 10 %. Podobný prepad úspešnosti vedci zaznamenali aj vo verzii Chat-GPT-3.5, ktorá je, na rozdiel od výkonnejšieho modelu, k dispozícii zadarmo. Pri nej došlo pri programovaní k pádu z 22 % na 2%. Zaujímavé však je, že model ChatGPT-3.5 vykazoval opačné výsledky pri riešení úloh s prvočíslami. V marci dosiahol iba 7,4-percentnú presnosť pri riešení, v júni už mala aktualizovaná verzia presnosť 86 %.
Po Mesiaci bude premávať špeciálne auto
28. 07. 2023 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA