Stačí si poriadne zacvičiť raz týždenne

Stačí si poriadne zacvičiť raz týždenne

Ak počas týždňa nemáte čas cvičiť a všetko chcete dobehnúť cez víkend, je to v poriadku. To netvrdí Rado Tomeš, ale výskum, o ktorom nám povie viac:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Kardiológovia analyzovali lekárske záznamy takmer 90-tisíc ľudí zaradených do projektu britskej biobanky. Všetci nosili na zápästí akcelerometre, ktoré zaznamenávali ich fyzickú aktivitu počas celého týždňa. Podľa štúdie bola tretina účastníkov neaktívna, každý týždeň absolvovali menej ako 150 minút stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity. Ďalších 42 percent bolo klasifikovaných ako aktívni „víkendoví bojovníci“, ktorí cvičili aspoň 150 minút, väčšinou počas jedného alebo dvoch dní. Takmer štvrtina osôb si cvičenie rozvrhla a venovala sa mu aspoň 150 minút počas niekoľkých dní. Ľudia, ktorí si cvičenie nechali na víkend mali o 27% nižšie riziko infarktu ako tí, ktorí nesplnili limit 150 minút pohybu týždenne. Tí, ktorí si cvičenie rozvrhli na viac dní, mali toto riziko nižšie až o 35%. Ak chceme mať zdravé srdce a cievy, je dôležitejšie koľko minút do týždňa cvičíme ako to, či rovnaký počet minút odcvičíme pravidelne počas týždňa.  

Vedci sa na základe analýzy vzoriek ľadu domnievali, že naposledy sa ľad vo veľkom roztopil približne pred miliónom rokov a aj v dobe takzvaného stredovekého teplotného maxima sa ústup ľadu týkal len malých kúskov okolo pobrežia a drvivá časť ľadovca zostala bez zmeny. O zmenu sa postarala zabudnutá vzorka grónskeho ľadu odobraná v 70 rokoch minulého storočia. Pomocou pokročilej  luminiscenčnej technológie a analýzy vzácnych izotopov geológovia zistili, že masívne topenie ľadu bolo v Grónsku v čase medzi 424 tisíc až 374 tisíc rokmi. Usadeniny tesne pod ľadovým príkrovom vznikli pôsobením tečúcej vody, a to v prostredí bez ľadu. Toto topenie spôsobila zvýšená hladina morí na celom svete najmenej o päť metrov. Vedci z Vermontskej univerzity potvrdili, že Grónsko je na zmenu klímy veľmi citlivé a že aktuálne topenie ľadovcov bude masívne, pokiaľ sa nám výrazne nepodarí znížiť emisie oxidu uhličitého.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame