Stredozemné more je rekordne teplé

Stredozemné more je rekordne teplé

Stredozemné more dosiahlo minulý týždeň najvyššiu zaznamenanú dennú teplotu v rade niekoľkých dní. O dátach španielskeho Inštitútu morských vied nám povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Nový rekord mediánovej dennej teploty Stredozemného mora sa zastavil na čísle 28,71 stupňa Celzia, uviedli to vedci z Inštitútu morských vied v Barcelone po tom, ako zanalyzovali satelitné údaje európskej meteorologickej služby Copernicus. Predchádzajúci rekord z 23. augusta v roku 2003 bol 28,25 stupňa. Dokonca, medzi Sicíliou a Neapolom bola lokálne zaznamenaná teplota viac ako 30 stupňov, čo sú 4 stupne nad normálom. Tieto údaje však ešte musí potvrdiť Copernicus, vedci sú však presvedčení, že číslo je správne minimálne na jedno desatinné miesto. Vedci dávajú prednosť teplotnému mediánu pred priemerom, pretože ten príliš ovplyvňujú extrémne teplotné výkyvy v izolovaných častiach Stredozemného mora. Oblasť Stredomoria, ktorú aj tento rok zasiahli rekordné horúčavy a rozsiahle požiare, je už dlhodobo označovaná medzivládnym panelom OSN pre zmeny klímy, ako jedno z ohnísk prejavu globálnej klimatickej zmeny.  

Musíme si pomáhať. Vedci z Národohospodárskeho ústavu Českej akadémie vied skúmali záznamy 30 tisíc židov deportovaných z terezínskeho geta do Osvienčimu. Okrem toho im poskytol databázu 140-tich tisícok väzňov Inštitút Terezínskej iniciatívy a k dispozícii mali aj podrobné údaje z transportov. Následne hľadali odpoveď na to, či a akým spôsobom ovplyvňovala dostupnosť sociálnych väzieb ich prežitie. Zistili, že ak prišiel človek do Osvienčimu vo väčšej skupine známych, jeho šance prežiť extrémne podmienky koncentračného tábora boli väčšie, pretože aj po rozdelení dokázali vytvoriť skupinu dvoch-troch väzňov, v ktorej si pomáhali. Podľa analýzy mali väčšie šance na prežitie muži z pracovnej skupiny tábora Lípa, ak prišli z Terezína do Osvienčimu v skupine, podobne ako ženy, ktoré bývali pred deportáciou na rovnakej ulici a boli spolu aj v transporte. Vedci tak dokázali, že izolácia v sociálnej mape koncentračného tábora kauzálne viedla k menšej šanci na prežitie.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame