Ťažké nákupy proti rakovine

Ťažké nákupy proti rakovine

Ak vláčite ťažké tašky, nežalujte sa a ešte si pridajte. Aj takto by mohol znieť výsledok štúdie, ktorú nám predstaví Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vedci preskúmali údaje viac ako 22 tisíc ľudí, ktorí pravidelne necvičia. Potom sledovali ich klinické záznamy počas siedmych rokov, pričom sa zamerali na výskyt rakoviny. Ukázalo sa, že štyri až päť minút intenzívnej pohybovej aktivity denne je spojených s podstatne nižším rizikom výskytu rakoviny s ľuďmi, ktorí nič také nerobili. Medzi tieto krátke úseky aktivít patria intenzívne domáce práce, nosenie ťažkých nákupov, pár minút naozaj rýchlej chôdze alebo intenzívna pohybová hra s deťmi. Zvýšenie intenzity každodenných úloh na štyri až päť minút v krátkych intervaloch po približne jednej minúte je spojené s celkovým znížením rizika rakoviny o 18%, v niektorých prípadoch až o 32%. treba však povedať, že je to pozorovacia štúdia a jej cieľom nebolo priamo popísať reťazec príčin a následkov. Je to však pozvánka na ďalší, oveľa podrobnejší výskum.

Vedci oživili tisíce rokov zamrznuté hlístice, permafrost v ktorom sa nachádzali odobrali z 39 metrovej hĺbky neďaleko rieky Kolyma vo východnom Rusku. 20 rokov nechali vzorky zamrznuté a teraz sa medzinárodný tím pustil do analýzy tými najmodernejšími metódami. Výpočtom úbytku atómov rádioaktívneho uhlíka C14 v pôvodne živých objektoch určili vek hlístic na 46 tisíc rokov. Potom nechali vzorky v Petriho miske s výživovým roztokom a pri izbovej teplote sa niektoré hlístice prebrali k životu a začali sa rozmnožovať. Ide o klasickú kryptobiózu, v ktorej niektoré rastliny a živočíchy dokážu zotrvať desiatky tisíc rokov. Môže mať rôzne podoby, ktoré sa medzi sebou líšia spúšťacím mechanizmom. Ako presne funguje, to však stále nie je jasné. Vedcom sa predsa len podarilo zistiť, že potomkovia oživených hlístic používali ako ochranu proti stresovým faktorom sacharid trehalóza, ktorý sa pri zamrznutí sformuje na látku podobnú sklu a má schopnosť chrániť bunky.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame