Z Južnej Kórei prišli pred pár dňami zaujímavé správy, skupina fyzikov objavila super vodivý materiál, ktorý zmení svet. Pozrieme sa na to s Radom Tomešom:
Spektrum
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Juhokórejskí fyzici zverejnili dve teoretické štúdie o novej hmote LK-99. Ide o zlúčeninu na báze olova, ktorá by podľa ich prác mala byť skutočným super vodičom pri izbovej teplote a bežnom tlaku. Keď preteká elektrický prúd obyčajným vodičom, napríklad medeným drôtom, elektróny pri pohybe narážajú do atómov, strácajú časť energie a drôt sa zohreje. V super vodiči sa však elektróny pohybujú bez odporu, takže takéto drôty môžu prenášať elektrinu bez straty energie a napríklad super vodivé magnety sú vďaka tomu dostatočne silné, aby dokázali udržať vo vzduchu celé vlaky, prípadne zadržali divokú plazmu vo fúznom reaktore. Problém je, že doteraz známe super vodiče vyžadujú teplotu nižšiu ako – 100 stupňov Celzia alebo extrémne vysoké tlaky. Na výskum zareagovali vedci po celom svete a odporúčajú juhokórejským fyzikom, aby svoju prácu doplnili jednoznačnými experimentmi, čo sa doteraz nestalo.
Nedávno bola v nemeckom Piesbergu v Dolnom Sasku objavená fosília, ktorú teraz rozanalyzovali experti z Múzea histórie prírody v Berlíne. Jej vek určili na 310 miliónov rokov a ide o nezvyčajne dobre zachovanú fosíliu pavúka z vrchného karbónu, čo z neho robí fosíliu najstaršieho známeho pavúka, ktorý bol doteraz objavený. Článkonožec z prvohôr mal od hlavy po zadoček 7 až 8 mm a dostal meno po svojom objaviteľovi, holandskému geológovi Timovi Wolterbeekovi – volá sa Arthrolycosa wolterbeeki. Napriek rekordnému veku je fosília tohto pavúka takmer kompletná. Je to veľmi cenný nález už len preto, že z obdobia karbónu majú vedci na celom svete k dispozícii len 12 fosílií, ktoré môžu priradiť k pavúkom.
Vedci ohlásili nový super vodič
07. 08. 2023 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA