Vlny horúčav majú negatívny vplyv na duševné zdravie ľudí. Zvyšujú agresivitu, stres a úzkosť. O štúdii lekárov z Marseille povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Psychiatri z Marseillskej nemocnice uverejnili vo vedeckom časopise analýzu 60-tich štúdií, ktoré sa zamerali na duševné zdravie počas horúčav. Dospeli k záveru, že počet ľudských konfliktov všetkého druhu rastie v prípade vysokých teplôt vyšším tempom ako pri iných klimatických výkyvoch. A aj keď je miera agresivity ťažko merateľná, potvrdili vyšší počet násilných trestných činov v horúcich dňoch. Vplyv tepla na našu myseľ možno vysvetliť niekoľkými spôsobmi, jedným z nich je chémia. Mozog je, rovnako ako naše telo, tvorený z 80% vodou a pri horúčave trpí. V reakcii na zníženie zavodnenia mozgu naše telo aktivuje adaptačný mechanizmus, jeho výsledkom je zvýšená produkcia kortizolu a adrenalínu, čiže hormónov, ktoré nás uvádzajú do stavu extrémnej ostražitosti. To u niektorých ľudí vedie ku stresu a úzkosti. Okrem toho, v horúčavách zle spíme a nekvalitný spánok má tak isto veľký vplyv na náš duševný stav.
Inžinieri z britskej Imperial College napodobnili prírodný spôsob premeny slnečného svitu na energiu vo fotovoltaike. Výsledkom je nový dizajn podobný listom rastlín. Nová technológia fotovoltaických listov sa volá PV - leaf a využíva na svoju výrobu lacné materiály. Séria experimentov ukázala, že fotovoltaický list dokáže vyrobiť o vyše 10% viac elektriny v porovnaní s bežnými solárnymi panelmi, ktoré strácajú až 70% prichádzajúcej slnečnej energie tým, že uniká do okolia. Nová konštrukcia vyvinutá v Imperial College by mohla produkovať viac ako 40 miliárd metrov kubických vody ročne. Vďaka fotovoltaickým listom eliminuje potrebu čerpadiel, ventilátorov, riadiacich jednotiek a drahých poréznych materiálov a preto môže vyrábať čistú vodu aj tepelnú energiu. Tak isto sa bude vedieť prispôsobiť zmenám okolitej teploty a slnečných podmienok.