Vedcom sa podarilo zistiť Parkinsonovu chorobu v tele človeka niekoľko rokov pred jej prepuknutím. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z univerzity v Birminghame odhalili v ľudskom oku znaky príchodu Parkinsonovej choroby sedem rokov pred jej prepuknutím. Prelomové výsledky umožnila zatiaľ najrozsiahlejšia štúdia zobrazovania sietnice pri Parkinsonovej chorobe. Optická koherenčná tomografia (OCT) sa využíva na očných klinikách aj v očnej optike. Za menej ako minútu vytvorí OCT sken prierez sietnicou až na tisícinu milimetra. Z týchto skenov sietnice pomocou umelej inteligencie známej ako „ strojové učenie“ odhalili náznaky niektorých ochorení ešte predtým ,ako k nim skutočne prišlo. Aj keď išlo v tomto prípade primárne o Parkinsonovu chorobu, zo skenovania sietnice odhalili vedci príznaky ďalších neurovegetatívnych ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby, roztrúsenej sklerózy a aj schizofrénie.
Koncept otrockých plantáží pravdepodobne vznikol na ostrove Svätý Tomáš v Guinejskom zálive. Podľa výskumu antropológov z Kolínskej univerzity práve na tomto ostrove, ktorý kolonizovali v 14. storočí Portugalčania, vznikla historicky prvá plantážová ekonomika. Z niekoľkoročného skúmania portugalských archívov a výsledkov práce archeológov na ostrove, ponúkli vedci záver, že otrocké plantáže vznikli na pôvodne neobývanom ostrove, ktorý najprv slúžil pre svoju strategickú polohu ako prístav, keď sa tam však začalo dariť cukrovej trstine, kráľ Ján Portugalský dal na ostrov doviezť tritisíc otrokov a začalo sa koloniálne peklo. Na ostrov deportovali zločincov, židovské deti a ľudí z okolitých oblastí aj z Afriky. Nezvyčajné bolo v tom čase aj to, že otroci sa inde používali len na tvrdú manuálnu prácu. Na ostrove Svätého Tomáša však robili všetko - od stavieb až po pestovanie cukrovej trstiny.
Náznaky Parkinsonovej choroby v sietnici oka
29. 08. 2023 07:38 | Aktuálne rubriky
Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA